Reklama

Unia odrzuca Europę Wschodnią?

Unia odrzuca Europę Wschodnią?

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Był ktoś, kto mocno trzymał kciuki, aby eurokonstytucja została odrzucona, a spory o reformę unijnych instytucji trwały jak najdłużej. To Władimir Putin. Zdawał on sobie sprawę z tego, czego paradoksalnie nie rozumieli ci polscy politycy, którzy wspierali Pomarańczową Rewolucję: jeśli Unia nie przyjmie nowego systemu podejmowania decyzji, na długie lata będzie można zapomnieć o wciąganiu w zachodnie struktury Ukrainy, Gruzji, Mołdawii czy (w przyszłości) Białorusi.
C

Czy eurokonstytucja jest już martwa? Co z Unią? Nad tym zastanawiają się przywódcy “25". Ale zamiast koncepcji, jak wyjść z kryzysu, mamy kakofonię deklaracji. Także polscy politycy koncentrują się na drugorzędnym pytaniu, czy robić w Polsce referendum. Tymczasem to właśnie oni powinni bić na alarm - w Brukseli, Strasburgu, Berlinie, Londynie, wszędzie - i przestrzegać, aby śmierć eurokonstytucji nie zamknęła bramy do Wspólnoty - czym grozi Günter Verheugen, unijny komisarz, który wie, co mówi, bo przecież odpowiadał za niedawne rozszerzenie.

Jeśli głos Francuzów i Holendrów oraz debaty w innych krajach (efekt: z sondaży wynika dziś, że nawet większość prounijnych zwykle Niemców czuje się stłamszona przez mityczno-biurokratyczną “Brukselę") spowodują, że Unia wyśle sygnał, iż w przewidywalnej perspektywie nie będzie rozszerzenia, skutki mogą być dla Polski...

1891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]