Reklama

Umarła konstytucja, niech żyje Europa

Umarła konstytucja, niech żyje Europa

12.06.2005
Czyta się kilka minut
Powiedzmy to od razu: z punktu widzenia przyszłości projektu europejskiego, francuskie nie dla eurokonstytucji jest neutralne. Konstytucja nie odnosi się bowiem do żadnego z tych problemów, które od pewnego czasu podmywają proces integracji - narastającej rywalizacji między poszczególnymi państwami Unii, grania Brukselą w polityce wewnętrznej oraz wysyłania fałszywych sygnałów przez wielu polityków pod adresem własnych społeczeństw - choć jej odrzucenie stało się pośrednio wyrazem sprzeciwu wobec tych praktyk. Gdyż to nie integracja, lecz jej społeczno-polityczny kontekst jest przedmiotem kontestacji - we Francji, Holandii, ale także w wielu innych krajach.
M

Mówiąc w skrócie: gdyby nie mit “polskiego hydraulika", którego kariera zbiegła się z propozycją Komisji Europejskiej, aby zliberalizować rynek usług w Europie, wówczas francuskie referendum mogłoby przynieść odwrotny wynik.

Sprzeciw Francji może mieć - paradoksalnie - zbawienny wpływ na przyszłość integracji europejskiej.

Obywatel mówi: nie!

Poprzez krytykę sytuacji wewnętrznej ukazał on ogromny deficyt poparcia ze strony obywateli dla kierunku, w którym podąża Unia. Jeżeli społeczeństwo - było nie było - państwa założycielskiego Wspólnot (Francja była w 1957 r. jednym z sześciu sygnatariuszy traktatów rzymskich o powstaniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a wcześniej Wspólnoty Węgla i Stali w 1951 r.) odrzuca dokument, który w opinii francuskich elit jest kolejnym etapem pogłębiania integracji, jest to...

10742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]