Reklama

U stóp Mistrza

01.04.2008
Czyta się kilka minut
Jezus wyszedł im naprzeciw i powiedział "Witajcie". One podeszły, objęły go za nogi i pokłoniły się Mu. Mt 28, 9
W

W scenie spotkania, która przedstawia niewiasty obejmujące nogi Jezusa, można odnaleźć echo pamiętnej wizyty w Betanii, kiedy to Maria siadła u nóg Pana (Łk 10, 39) i zachowywała się tak, jak gdyby chciała zatrzymać płynący czas. W wieczór Wielkiego Piątku wydawało się, że scenę tę można ocalić jedynie we wspomnieniach. Tymczasem poranek wielkanocny udowodnił, że to, co skłonni jesteśmy czasem uważać za bezpowrotnie utracone, okazuje się znowu realne, gdy powraca w zmodyfikowanej wersji.

Gest objęcia stóp Jezusa nabiera szczególnej wymowy w środowisku kulturowym, gdzie u stóp Mistrza siadywali uczniowie. Św. Paweł napisze o sobie, że wychowywał się "u stóp Gamaliela" (Dz 22, 3). Problem w tym, że do grona uczniów rabinackich nie można było przyjmować kobiet. Tymczasem Ewangelia ukazująca kobiety u stóp Zmartwychwstałego odchodzi od kulturowych stereotypów i ...

1413

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]