Reklama

Tysiąc trzysta dłoni dziennie

Tysiąc trzysta dłoni dziennie

16.04.2012
Czyta się kilka minut
Pierwszym nowoczesnym totalitaryzmem, który stworzyli Europejczycy, był kolonializm.
"

"Duch króla Leopolda” Adama Hochschilda – przejmująca (i świetnie skonstruowana) „opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce” – to jedna z najważniejszych książek, jakie ukazały się ostatnio na naszym rynku wydawniczym. W pewnym sensie porównywalna (mimo wszelkich różnic gatunkowych) z dziełami Grossmana i Littella. Pisana przerażeniem i gniewem, stawia mocną tezę: Europejczycy stworzyli zbrodniczy totalitaryzm na długo przed Stalinem i Hitlerem – w czasach, gdy ustalały się zasady kolonializmu.

PRZERAŻENIE I GNIEW

Hochschild buduje cały ciąg porównań: „Kolonializm też mógł być totalitaryzmem – w końcu cóż może być bardziej totalitarnego niż system pracy przymusowej? Cenzura była potężna: Afrykanin w belgijskim Kongu miał taką samą możliwość wyrażania swojego zdania jak obywatel stalinowskiego Związku Radzieckiego. Kolonializm...

15655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]