Reklama

Trwoga Izraela

Trwoga Izraela

09.03.2015
Czyta się kilka minut
Odmieniło się serce faraona i zebrawszy setki wozów oraz wojowników ścigał synów izraelskich. Wojsko egipskie dogoniło ich obozujących nad morzem.
A

A gdy faraon się zbliżał, Izraelczycy bardzo byli przerażeni i wołali do Mojżesza: „Zostaw nas w spokoju, będziemy służyli Egipcjanom, gdyż lepiej nam służyć Egipcjanom, niż umierać na pustyni” (Wj 14, 12). Tekst biblijny wydaje się oczywisty. Mimo że Izraelici widzieli w Egipcie cuda uczynione na ich pożytek, mimo że po drodze mieli przed sobą i za sobą słupy chwały, zadrżało ich serce i przestali wierzyć w zbawczą moc Boga.
Komentatorzy i autorzy midraszy próbują osłabić ten obraz. Rabi Iszmael porównuje sytuację Izraela do gołębicy. Ucieka przed jastrzębiem, szukając schronienia w szczelinie skalnej. Zniżywszy lot dostrzega w niej jadowitego węża. Co więc robić? Jeżeli wnijdzie do szczeliny, ryzykuje śmiertelne ukąszenie. Jeśli zawróci, czeka ją śmierć w szponach jastrzębia. Zaczął gołąb wymachiwać skrzydłami i gruchać, a nuż jego właściciel przyjdzie mu z pomocą. Tak też...

3297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]