Reklama

Trwanie przy fundamentach

Trwanie przy fundamentach

30.05.2006
Czyta się kilka minut
WOJCIECH PIĘCIAK: - Niedzielną homilię na Błoniach Benedykt XVI rozpoczął cytatem z przypadającego na ten dzień czytania: "Dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo?". Niektórzy pielgrzymi zinterpretowali to jako delikatną sugestię, żebyśmy nie koncentrowali się już tak bardzo na wspominaniu Jana Pawła II. Czy Ksiądz Biskup podziela to wrażenie?
B

BP KAZIMIERZ NYCZ: - Nie, zdecydowanie nie odniosłem wrażenia, że Benedykt XVI chce nas sprowadzać na ziemię po Janie Pawle II. Takiej interpretacji przeczą dalsze części homilii. Bo całą homilię podzieliłbym na trzy części: pierwsza nawiązywała do święta Wniebowstąpienia, w drugiej Benedykt XVI wspominał Jana Pa-wła II, trzecia zaś nawiązywała do hasła całej pielgrzymki: że mamy trwać mocni w wierze. Sam początek interpretuję jako wezwanie, żeby patrząc w niebo, na sprawy duchowe, nie rezygnować z twardego stąpania po ziemi, na której postawił nas Pan Bóg. Że mamy zmieniać świat, zmieniać nasze życie rodzinne, życie społeczne, a nie wycofywać się do jakiegoś ciepłego wieczernika.

- Dalszy ciąg homilii odebrałem jako przypominanie spraw podstawowych, jakby wręcz z katechizmu szkolnego: że "wiara jest bardzo osobistym aktem człowieka", że ma wymiar nie tylko...

3884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]