Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Trudna mowa

Trudna mowa

22.11.2011
Czyta się kilka minut
Stan wiedzy premiera w dziedzinie państwo-Kościół zdaje się wskazywać, że stosunki wyznaniowe figurują nisko na jego liście priorytetów.
W

W exposé, zaliczając księży do "grup dzisiaj emerytalnie uprzywilejowanych" (obok służb mundurowych, górników, prokuratorów i sędziów), zaproponował włączenie ich do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Argumentował, że ustały przesłanki dla istnienia finansowanego z budżetu państwa Funduszu Kościelnego, ponieważ majątek zabrany przez komunistyczne władze Kościołowi już do niego wrócił. I dodał, że "gdyby się okazało, iż wymagać to będzie zmian w konkordacie, jesteśmy na to gotowi".

Premier nie popisał się znajomością konkordatu: nie trzeba nic renegocjować, bo jego artykuł 22. przewiduje wspólną komisję konkordatowych państwowej i kościelnej, w uregulowaniu spraw finansowych Kościoła. Można to zrobić na zasadzie umowy z Watykanem albo za pomocą ustawy krajowej. Problematyka działań Komisji Majątkowej też chyba leży daleko od zainteresowań premiera....

3112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]