Reklama

Tropiąc nieobecność

Tropiąc nieobecność

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Panna Olga Boznańska, najzdolniejsza bez zaprzeczenia z polskich malarek, jak o niej pisał Tetmajer, wciąż ma kłopoty ze znalezieniem swojego miejsca na europejskiej mapie historii malarstwa.
"Autoportret", ok. 1900 r.
W

W roku 1900 na Wystawie Światowej w Paryżu Boznańska otrzymała honorowe wyróżnienie. Sto lat później Robert Rosenblum przygotował w londyńskiej Royal Academy of Arts i Nowojorskim Muzeum Guggenheima obszerną wystawę “1900. Art at the Crossroads". Wśród prawie trzystu obiektów znalazły się trzy obrazy polskie: Wojciecha Weissa “Opętanie" (ok. 1900-01), Jana Stanisławskiego “Topole nad wodą" (1900) i Ferdynanda Ruszczyca “Ziemia" (1898).

Widziałem edycję nowojorską tej wystawy i przyznaję, że obrazy te wypadły znakomicie w towarzystwie innych, znacznie szerzej znanych. Co więcej, doskonale eksponowana “Ziemia" Ruszczyca, widoczna u samej góry świetlika w spiralnym budynku Muzeum Guggenheima, zdawała się wręcz wizualną kodą całej wystawy - ogromnej i bardzo różnorodnej.

We wstępie Rosenbluma, gdy autor wyjaśnia sytuację polityczną podzielonej i...

4725

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]