Reklama

Trochę lepiej

Trochę lepiej

25.12.2005
Czyta się kilka minut
Jest trochę lepiej niż było: co prawda prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił ostatecznie bliskich mu politycznie ludzi, czyli Zbigniewa Sobotkę i Ryszarda Kalisza, ale w przypadku tego pierwszego nie jest to jednak uwolnienie od kary, lecz złagodzenie bezsprzecznie surowego wyroku 3,5 lat więzienia.
P

Prezydent, okazując łaskę, nie kwestionuje winy skazanego ani prawomocnego wyroku sądu. Zamienia karę więzienia na karę symboliczną, dla polityka wciąż przecież dolegliwą. Powtórzmy raz jeszcze: prezydent miał formalne prawo, by tak właśnie uczynić. Jeśli więc coś naruszył, to na pewno nie Konstytucję i ustawy, lecz pewne standardy życia publicznego.

Dokładnie tak samo postąpił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, nie przekazując akt sprawy prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Zamiast uprawiać kazuistykę, należy wypełnić obowiązek ciążący na ministrze, a nie dawać do zrozumienia, że akta będą przesłane, ale nie temu prezydentowi, lecz następnemu.

Do 23 grudnia prezydentem RP jest Aleksander Kwaśniewski, a dopiero po tej dacie Lech Kaczyński i nikt - zwłaszcza urzędujący minister - nie może tego faktu podważać. Prezydenci bowiem nie...

1127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]