Reklama

Ładowanie...

Towarzystwo się cywilizuje

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Ryszard Krauze puszczał mi nad głową kółka z cygara, które palił. Odpowiadał krótkimi, żołnierskimi zdaniami. Aleksandra Guzowatego będę pamiętał jako uroczego, dowcipnego rozmówcę. Jan Kulczyk to chodząca uprzejmość. Krąży anegdota, że rozsyła kwiaty sekretarkom. Pesymistyczny był Roman Kluska. Nikt by nie zgadł, że to milioner.
W

WITOLD BEREŚ: - Od kilku lat zajmujesz się opisywaniem w “Gazecie Wyborczej" polskiego biznesu. Teraz wydałeś książkę, która nie tylko - w przeciwieństwie do innych biografii najbogatszych - nie jest hagiografią,  ale nosi dwuznaczny tytuł “Towarzystwo". A jej premierę urządzasz 22 lipca, która to data od roku bardziej się kojarzy ze słynną wizytą Rywina u Michnika niż ze świętem PRL. Ale jakiś to znak jest... Czy polski biznes dziś to: a) normalny standard europejski, b) przaśny PRL, c) republika bananowa?

MICHAŁ MATYS: - To krzyżówka tych trzech rzeczy. Wierzę, że stopniowo w Polsce będą się umacniać standardy europejskie, ale od PRL nie da się uciec tak z dnia na dzień. Wszyscy trochę w nim tkwimy, także biznesmeni, którzy odnoszą największe sukcesy. A republika bananowa to określenie, które słyszałem z usta pewnego zachodniego...

12585

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]