Reklama

Ładowanie...

Tolkien raz jeszcze

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Przed polską premierą ekranizacji ostatniej części “Władcy Pierścieni" lady księgarń znów zapełniły się wznowieniami książek autora “Hobbita", a także najrozmaitszymi opracowaniami na jego temat. Wśród nich jest kolejny portret Tolkiena, pióra zaprawionego w ambitnej biografistyce Michaela White’a (po polsku mamy jego książki o Darwinie, Einsteinie i Hawkingu, napisane wspólnie z Johnem Gribbinem).
K

Kiedy w połowie lat 70., wkrótce po śmierci Tolkiena, powstawała pierwsza jego biografia autorstwa Humphreya Carpentera (wydanie angielskie 1977, wydanie polskie 1997), nastolatek Michael White po raz pierwszy pochłaniał “Władcę Pierścieni". Minęło od tego czasu ćwierć wieku; liczba znanych nam faktów z życia Tolkiena nie wzrosła znacząco w stosunku do tego, co zebrał i ustalił Carpenter, zmieniła się jednak pozycja Tolkiena-pisarza. “Władca Pierścieni" zwyciężył w kilku brytyjskich plebiscytach na najlepszą czy też ulubioną książkę XX wieku, co wywołało furię wielu krytyków, a jego autor, niewątpliwie wbrew własnej woli, stał się patronem literatury fantasy. Film Petera Jacksona to kolejny krok we wprowadzaniu dzieła Tolkiena w obręb kultury masowej XXI już wieku. Istnieje niebezpieczeństwo, że przesłanie tego dzieła i jego wartość zginą pod nawałem efektów specjalnych i...

1760

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]