Reklama

Tolkien raz jeszcze

Tolkien raz jeszcze

04.01.2004
Czyta się kilka minut
Przed polską premierą ekranizacji ostatniej części “Władcy Pierścieni" lady księgarń znów zapełniły się wznowieniami książek autora “Hobbita", a także najrozmaitszymi opracowaniami na jego temat. Wśród nich jest kolejny portret Tolkiena, pióra zaprawionego w ambitnej biografistyce Michaela White’a (po polsku mamy jego książki o Darwinie, Einsteinie i Hawkingu, napisane wspólnie z Johnem Gribbinem).
K

Kiedy w połowie lat 70., wkrótce po śmierci Tolkiena, powstawała pierwsza jego biografia autorstwa Humphreya Carpentera (wydanie angielskie 1977, wydanie polskie 1997), nastolatek Michael White po raz pierwszy pochłaniał “Władcę Pierścieni". Minęło od tego czasu ćwierć wieku; liczba znanych nam faktów z życia Tolkiena nie wzrosła znacząco w stosunku do tego, co zebrał i ustalił Carpenter, zmieniła się jednak pozycja Tolkiena-pisarza. “Władca Pierścieni" zwyciężył w kilku brytyjskich plebiscytach na najlepszą czy też ulubioną książkę XX wieku, co wywołało furię wielu krytyków, a jego autor, niewątpliwie wbrew własnej woli, stał się patronem literatury fantasy. Film Petera Jacksona to kolejny krok we wprowadzaniu dzieła Tolkiena w obręb kultury masowej XXI już wieku. Istnieje niebezpieczeństwo, że przesłanie tego dzieła i jego wartość zginą pod nawałem efektów specjalnych i...

1760

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]