Reklama

Test na inteligencję

Test na inteligencję

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Myślę o sobie jako o inteligencie, choć nie ma we mnie pasji społecznikowskiej. Ludem gardzę, ludu się boję. Moja inteligencja to znak rozpoznawczy, pozwalający mi odróżnić się od nawałnicy powszechnego chamstwa.
M

Mianem inteligencji określa się zwykle grupę osób porządnie wykształconych, stawiających sobie poważne cele społeczne. Osoby te, niekiedy błędnie nazywane elitą, zainteresowane są przeprowadzeniem "zmiany społecznej", czyli koniecznych do prowadzenia dobrego życia reform - oświatowych, obyczajowych, ekonomicznych. Z zasady traktują one swoje życie poważnie - jako zadanie, misję. Misyjnym poczynaniom inteligencji, jej powołaniu towarzyszą "wielkie ideały wychowania społeczeństwa" - inteligencja zawsze wie lepiej, ponieważ celująco zdała egzamin z wiedzy, jest dobrze przygotowana do życia, do administrowania nim. Wierzy, że uosabia dystynkcję minionego, lepszego czasu. Jest tedy święcie przekonana o swych nadzwyczajnych predyspozycjach do sprawowania rządu dusz, nawet za cenę osobistej zgryzoty - trudno.

Wiemy oczywiście, że w dawnej Polsce największe wpływy na...

11733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]