Reklama

Test na inteligencję

Test na inteligencję

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Myślę o sobie jako o inteligencie, choć nie ma we mnie pasji społecznikowskiej. Ludem gardzę, ludu się boję. Moja inteligencja to znak rozpoznawczy, pozwalający mi odróżnić się od nawałnicy powszechnego chamstwa.
M

Mianem inteligencji określa się zwykle grupę osób porządnie wykształconych, stawiających sobie poważne cele społeczne. Osoby te, niekiedy błędnie nazywane elitą, zainteresowane są przeprowadzeniem "zmiany społecznej", czyli koniecznych do prowadzenia dobrego życia reform - oświatowych, obyczajowych, ekonomicznych. Z zasady traktują one swoje życie poważnie - jako zadanie, misję. Misyjnym poczynaniom inteligencji, jej powołaniu towarzyszą "wielkie ideały wychowania społeczeństwa" - inteligencja zawsze wie lepiej, ponieważ celująco zdała egzamin z wiedzy, jest dobrze przygotowana do życia, do administrowania nim. Wierzy, że uosabia dystynkcję minionego, lepszego czasu. Jest tedy święcie przekonana o swych nadzwyczajnych predyspozycjach do sprawowania rządu dusz, nawet za cenę osobistej zgryzoty - trudno.

Wiemy oczywiście, że w dawnej Polsce największe wpływy na...

11733

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]