Targi na Stegnach

Na nic by się zdał upór organizatorów, gdyby Targi Wydawców Katolickich nie odpowiadały realnej potrzebie. Odbywająca się już po raz dziewiąty impreza na warszawskich Stegnach pozwala zobaczyć, gdzie zapuszcza się dziś myśl katolików.

04.05.2003

Czyta się kilka minut

Od 25 do 27 kwietnia swój dorobek prezentowało 91 wydawców z kraju i (ślado-wo) z zagranicy. Gościem honorowym było wydawnictwo franciszkanów z Moskwy z „Encyklopedią Katolicką”. Wydano już tomy od A do Z (w alfabecie rosyjskim Z jest dziewiątą literą). - Odkąd są te targi, organizatorzy innych zabiegają o nasz udział - mówi prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich ks. Marek Otolski. - Widać też, że jest zapotrzebowanie na ważne i poważne książki religijne. Skoro wydawcy muszą się liczyć z „popytem”, dowiadujemy się nie tylko o aspiracjach myślicieli, ale i o potrzebach czytelników. Ktoś przecież te nowe pozycje kupuje, czyta.

Przed wejściem miła panienka podaje mi ulotkę „Antyk. Pismo konserwatystów”. Który „Antyk”? - pytam. Z placu Grzybowskiego. Więc ja, że jestem z „Tygodnika”. Uśmiech. To nic, mogę ulotkę zatrzymać. „Antyk”, ale ten z Kęt, nagrodzono „Feniksem” za serię klasyków.

U wejścia plakat: Krzysztof Zanussi, „Bigos nie zginie!...w rodzinnej Europie”. Wywiad-rzeka Doroty Maciejewskiej z Mistrzem, wydany przez prymasowskie „Gaudentinum” ze wstępem prezydenta Kwaśniewskiego. Sojusz ołtarza z tronem? Jeśli nawet, to w dobrej sprawie, bo książka należy do nielicznych, które o wejściu do UE mówią ze znajomością rzeczy i ludzkim językiem. Ilustracje: „Zanussi z 15 wielkimi tego świata” jakoś, dzięki treści, bronią się przed posądzeniem o snobizm.

„Feniksy 2003” jury SWK przyznało za pozycje wydane w roku 2002. Wśród wyróżnień sukces aniołów. W kategorii nauk kościelnych „Księga o Aniołach” (WAM), pod redakcją Herberta Oleschko, a w kategorii edytorskiej - album (Rosikon Press i pelplińskiego „Bernardinum”) „Anioły” ks. Wiesława Niewęgłowskiego.

Z licznych książek pedagogicznych wyróżniono serię „Poradniki dla rodziców, pedagogów, nauczycieli i wychowawców” („Jedność” Kielce). Za autorów zagranicznych nagrodzono krakowską oficynę „m” (przekłady dzieł Joachima Gnilki: „Piotr i Rzym”, „Paweł z Tarsu” i „Teologia Nowego Testamentu”). Za serie wydawnicze - wspomniany wyżej „Antyk” i „Tyniec”: seria „Źródła monastyczne”. Nauki kościelne: (znów!) „m” za „Leksykon teologii fundamentalnej” pod redakcją ks. prof. Mariana Ruseckiego. W kategorii albumów i edytorskiej - Wyd. Ryszard Kluszczyński (Kraków) „Polska sztuka sakralna” Tadeusza Chrzanowskiego.

Książki dla dzieci: „Verbinum” - książeczka „Od Świętego Mikołaja do Świętego Marcina” Barbary Ogrodowskiej, Andrzeja Sujki i s. Gabrieli Tacicy, oraz „Idę przez świat i patrzę” o. Kazimierza Tomaszewicza. Nagrodę za książkę dla młodzieży przyznano pijarskiemu wydawnictwu eSPe (Kraków) za serię „Pójdź za Mną!”. Za książkę autora zagranicznego - „Historia filozofii starożytnej” Giovaniego Reale (wydawnictwo KUL) w przekładzie Edwarda Iwo Zielińskiego, który za ten przekład otrzymał nagrodę w kategorii tłumacza.

Główną Nagrodę Wydawców Katolickich - „Feniks 2003” - otrzymali Irena Sułkowska-Kuraś i Stanisław Kuraś za „Bullarium Poloniae” (tomy I-VI wydane w latach 1982-1998, tom VII oddany do druku, tom VIII w przygotowaniu), wydanych staraniem Fundacji Jana Pawła II. Ogromny zbiór wyciągów z wszystkich dokumentów papieskich dotyczących Polski - od roku 1000. Opracowano je do roku 1464, całość ma sięgać do roku 1500.

Targom towarzyszyły spotkania i debaty z udziałem autorów i autorytetów takich jakHalina Bortnowska, abp Józef Życiński, Jarosław Gowin, o. Jacek Salij i inni. Szczególnie uroczyście - bo z udziałem Nuncjusza - uczczono wydany przez UKSW wybór poezji Karola Wojtyły „Ukryty blask” pod redakcją ks. Jana Sochonia. Piękny wybór z ciekawym (np. teza „poetycki pogląd na świat stanowi podłoże wszystkiego, co teraz Jan Paweł II wypowiada jako namiestnik Chrystusa”) posłowiem niestety nie podaje dat powstania wierszy, ani miejsca pierwodruku.

Targi były w miarę pluralistyczne. Nie zjawiły się „Niedziela” i „Radio Maryja”, były jednak „Polwen” z „Encyklopedią białych plam” oraz „Nortom” - demaskujący różne rzeczy, ostatnio zagrożenia związane z wejściem Polski do UE.

KS. ADAM BONIECKI

Adres internetowy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: www.swk.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował z młodzieżą – był katechetą… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2003