Reklama

Taniej nie będzie

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Polacy są przekonani: z cenami jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Ale statystyki i prognozy dotyczące naszych portfeli tego nie potwierdzają.
C

Co Polacy mówią o ostatnich podwyżkach? Że odczuli je dotkliwie. Na pytanie, co podrożało, odpowiadają: wszystko, z wyjątkiem gazet. Jak sobie radzą z podwyżkami? Ponad połowa badanych deklaruje zmianę stylu konsumpcji: ograniczenie spożycia albo przerzucenie się na towary tańsze, niższej jakości (ograniczenia - zarówno ilościowe, jak jakościowe - dotyczą głównie osób o najniższych dochodach). Jakie są przewidywania na przyszłość? Będzie jeszcze gorzej: dziewięciu na dziesięciu pytanych przewiduje, że za rok o tej samej porze kupi za tę samą kwotę mniej produktów.

Tyle nastroje (według czerwcowych badań OBOP na temat percepcji cen). A co mówią liczby? Ceny w tym roku rzeczywiście wzrosły, ale w górę poszły również płace. I choć w niektórych sektorach gospodarki wzrost ten był bardziej zauważalny (choćby budownictwo), a w innych mniej (szkolnictwo), to...

8292

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]