Reklama

Taniec z cyframi

Taniec z cyframi

25.06.2007
Czyta się kilka minut
Cyfryzacja telewizji to nadchodząca właśnie wielka rewolucja. Dotknie nas wszystkich, choćby dlatego, że nasze dzisiejsze telewizory takiej telewizji odbierać nie potrafią. Tymczasem nikt nie myśli jeszcze otym, jak to zrobić. Aprzedsięwzięcie podlega dziś... specjaliście od lotnictwa wMinisterstwie Transportu.
fot. KNA-Bild
"

"A góralski tóniec był wozny bez to, ze się go tońcy po dwa, po śtery, a nawet po sesnoście. A to jest telo piekny toniec, ze na niego ni ma ceny. A cyfra jest. Cyfra za cyfrom. I to się nazywo »cyfrowanie«. Jędruś Waksmundzki wywiód, ze ni ino tóniec, ale i cały świat to je nic inksego, ino jedno wielgie cyfrowanie" (ks. Józef Tischner "Historia filozofii po góralsku").

Góralski taniec, nawet gdy się go tańczy na szesnaście, można opisać, korzystając tylko z dziesięciu cyfr: od zera do dziewiątki. System dziesiętny był wielkim odkryciem ludzkości. Rewolucję cyfrową przyniósł jednak system dwójkowy: każdą liczbę zapisać można, używając tylko jedynki i zera. Gdy ustalimy, że jedynka to impuls, a zero - brak impulsu, każdą liczbę możemy łatwo zapisać przy pomocy urządzeń elektronicznych. Dzięki temu możemy przekazywać dziś bez straty jakości obraz i dźwięk....

10688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]