Tajna misja w Rydze

Na rokowania, które miały zakończyć wojnę polsko-bolszewicką, jesienią 1920 r. do stolicy Łotwy zjechali dyplomaci, dziennikarze i szpiedzy. Wśród nich pewien jeszcze mało znany 27-latek.

Reklama

Tajna misja w Rydze

Tajna misja w Rydze

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Na rokowania, które miały zakończyć wojnę polsko-bolszewicką, jesienią 1920 r. do stolicy Łotwy zjechali dyplomaci, dziennikarze i szpiedzy. Wśród nich pewien jeszcze mało znany 27-latek.
Niemiecka flaga na tle Rygi zajętej  przez armię pruską w czasie I wojny światowej. Ilustracja z 1920 r. / JAIME ABECASIS / BEW
Niemiecka flaga na tle Rygi zajętej przez armię pruską w czasie I wojny światowej. Ilustracja z 1920 r. / JAIME ABECASIS / BEW
P

Później miał stać się jedną ze znaczących postaci polskiej historii XX stulecia. Uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – jako szef gabinetu premiera w okresie rządów Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Bartla. A także – jako uczestnik jej życia literackiego. Jerzy Giedroyc pisał o nim, że był „piłsudczykiem w wydaniu bartlowskim (...) zwolennikiem Piłsudskiego demokratycznego”. We wrześniu 1939 r. opuścił Polskę, by już nie wrócić. Zamieszkał w Szwajcarii, skąd współpracował z paryską „Kulturą” jako autor felietonów i esejów. Dziś jest uznawany za jednego z twórców współczesnego polskiego eseju literackiego.

Mało kto wie, że w pewnym okresie był też człowiekiem wywiadu wojskowego. Dla ludzi jego formacji taka służba młodemu państwu była czymś oczywistym – wpisywała się w wysiłek zachowania świeżo odzyskanej niepodległości.

Zakonspirowany jako dziennikarz

...
21129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]