Reklama

Szukając śladów wierszy znad Lemanu

Szukając śladów wierszy znad Lemanu

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Woda wielka i czysta i spokój na szczytach.Niełatwo tam pozostać i trudno tam dotrzeć. Teodor Bujnicki, A.M. i J.W.G..
1

1. Historia lozańskich wierszy Mickiewicza rozpoczyna się zagadkowym gestem ich przekreślenia przez twórcę. W dodatku: jest to przekreślenie podwójne czy może - dwustopniowe. Po pierwsze: same te utwory, w tej postaci, w jakiej zapisał je poeta i w jakiej do nas dotarły, można pojmować jako przekroczenie poetyckiego i myślowego horyzontu, wpisanego we wcześniejszą twórczość liryczną Mickiewicza. Po drugie: świadectwa tego szczególnego doświadczenia poetyckiego i duchowego pozostawił poeta w postaci niedopracowanych i nieprzeznaczonych do druku brulionów.

Czy znaczy to, że zlekceważył sens owego doświadczenia, czy też, przeciwnie, że zaliczył je do prawd najgłębiej intymnych, skierowanych do samego siebie? Czy chciał te prawdy ukryć przed swoimi współczesnymi, czy przed jakimikolwiek czytelnikami? A może pomijał tych, wśród których żył, z...

24749

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]