Reklama

Sztuka Powszechnie Nieznana (13): Ołtarz Mariacki wciąż zaskakuje

Sztuka Powszechnie Nieznana (13): Ołtarz Mariacki wciąż zaskakuje

15.03.2021
Czyta się kilka minut
Po kilkuletniej konserwacji do kościoła Mariackiego w Krakowie wróciła w całości późnogotycka nastawa ołtarza głównego, dłuta Wita Stwosza. Pozorny pentaptyk z nieruchomymi skrzydłami zewnętrznymi zachwyca bogactwem dekoracji, dynamiką twardo łamanych szat oraz ekspresją żylastych rąk i pomarszczonych twarzy – ale także zawiera innowacyjne rozwiązania ikonograficzne, a całość tworzy skomplikowany program teologiczny, podkreślający rolę Marii w dziejach zbawienia. Co wyjątkowego jest w głównym przedstawieniu Zaśnięcia i Wniebowzięcia Marii? Skąd wzięła się opowieść o pocałunku Joachima i Anny? Dlaczego zmartwychwstały Chrystus spaceruje z łopatą?
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

S

Sztuka Powszechnie Nieznana to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W trzynastym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o wybranych ciekawostkach w krakowskim Ołtarzu Mariackim Wita Stwosza.

Czytaj i słuchaj więcej:

Ilustracje do tego odcinka:

Odnowiony ołtarz Wita Stwosza, bazylika Mariacka w Krakowie, 5 lutego 2021 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
Odnowiony ołtarz Wita Stwosza, bazylika Mariacka w Krakowie, 5 lutego 2021 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Część środkowa - Zaśnięcie i Wniebowzięcie Marii, po renowacji / fot. Zygmunt Put / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Ołtarz Mariacki zamknięty, stan sprzed konserwacji, fot. Hans A. Rosbach / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Spotkanie Joachima i Anny oraz Zwiastowanie Joachimowi, stan kwatery sprzed konserwacji, fot. Hans A. Rosbach / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Ofiarowanie Marii w świątyni, stan kwatery sprzed konserwacji, fot. Hans A. Rosbach / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Noli me tangere (Chrystus i Maria Magdalena), stan kwatery sprzed konserwacji, fot. Hans A. Rosbach / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki Wikimedia
Zstąpienie do Otchłani, stan kwatery sprzed konserwacji, fot. Hans A. Rosbach / Wikimedia Commons
Ołtarz Mariacki
Maria ze sceny Zaśnięcia przed i po konserwacji / fot. Bazylika Mariacka w Krakowie

Figury zwieńczenia ołtarza po konserwacji / fot. Bazylika Mariacka w Krakowie

Kwatera z Pojmaniem Chrystusa przed i po konserwacji / fot. Bazylika Mariacka w Krakowie

 

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter