Reklama

Sztuka dialogu

Sztuka dialogu

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Krzysztof Jasiewicz opublikował w „Rzeczpospolitej” artykuł „Patologiczny dialog z Rosją”...
1

1

Tytułowy problem należy do kategorii wciąż aktualnych i wyzwalających skrajne namiętności. Choćby dlatego zastanawia (nawet: niepokoi) epitet „patologiczny”. Dialog może być trudny, nieudany lub pozorowany; „patologiczny dialog” to niebezpieczna metafora.

2

Zastanawia i niepokoi także sam artykuł. Obok słusznych postulatów pojawiają się w nim oceny kojarzące się raczej z populistycznym dziennikarstwem niż wypowiedzią profesjonalisty o znacznym i znanym dorobku naukowym.

3

Bezsporna jest lista spraw, o których wyjaśnienie powinno zadbać państwo polskie bez względu na to, kto nim będzie rządził. Jasiewicz wymienia: losy Polaków, którzy po traktacie ryskim znaleźli się na terytorium Związku Sowieckiego, by w roku 1937 stać się ofiarami wielkiej operacji NKWD (144 tys. aresztowanych, 111 tys....

4213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]