Reklama

Ładowanie...

Szkoda czasu na jubileusz

Szkoda czasu na jubileusz

02.08.2015
Czyta się kilka minut
Już po raz dziesiąty w katowickiej Dolinie Trzech Stawów rozpocznie się OFF Festival.
OFF Festival 2014 w Katowicach / Fot. Marcin Gizycki / East News
OFF Festival 2014 w Katowicach / Fot. Marcin Gizycki / East News
T

Ten jubileusz mało kogo tu obchodzi. I dobrze. Retrospektywy, gale i benefisy to wydarzenia z innego porządku niż festiwal muzyki alternatywnej. Tym bardziej że organizatorzy nie muszą uciekać się do łatwego sentymentu. Arturowi Rojkowi, dyrektorowi artystycznemu festiwalu i jego ekipie znów udało się ułożyć interesujący program.

Zamiast stawiać na nazwiska powszechnie rozpoznawalne OFF Festival (6–9 sierpnia) zaprasza zespoły kultowe… w swoich niszach. Fani powłóczystego rocka skrytego za mgłą gitarowych efektów i oznaczonego etykietką „shoegaze” zjawią się na koncercie Ride. Rodzimi beatnicy podarują sobie kilka paczek papierosów, by stanąć twarzą w twarz z Patti Smith grającą debiutanckie „Horses”. Uzależnieni od decybeli dadzą się ogłuszyć duetowi Sunn O))). Śledzący trendy w amerykańskim hip-hopie wiedzą już zapewne o wizycie Run The Jewels, a zwolennicy intymnych opowieści przy akompaniamencie akustycznej gitary pakują dodatkową paczkę chusteczek z myślą o występie Sun Kil Moon. Wreszcie, fani unurzanej w absurdzie awangardy podejmą rozpaczliwą próbę zdemaskowania słynnych The Residents. Skrywający swoją tożsamość Amerykanie to symboliczne megagwiazdy festiwalu, na którym nie grają nazwiska.

W świecie bez subkultur rozmowy o gatunkach muzycznych nie mają już sensu, ale mimo to OFF wyróżnia szerokość spojrzenia. W Katowicach o uwagę kilkunastotysięcznej publiczności zabiegać będą producenci techno, raperzy, awangardziści i rockmani. Co cieszy, wspomniana szerokość dotyczy także tej geograficznej. Rozsławiony przez Mulatu Astatke etiopski jazz przybliży klawiszowiec Hailu Mergia, dobrego imienia malijskiego rocka bronić będzie Songhoy Blues, a Ogoya Nengo wprowadzi publiczność w arkany kenijskiej pieśni Dodo. Na Śląsk zawita również najsłynniejsza grupa Centralnej Azji – Huun-Huur-Tu, której więcej miejsca poświęcimy w jednym z następnych numerów „Tygodnika”.

Najlepszą wiadomością jest jednak liczna obecność polskich zespołów w programie festiwalu. Zwłaszcza że rodzima scena dawno nie miała się tak dobrze. W Katowicach warto zwrócić szczególną uwagę na improwizujący kolektyw Innercity Ensemble, grupę Kristen – autorów najlepszej rockowej płyty ubiegłego roku, oraz na przeszywający mariaż muzyki współczesnej i ludowej w wykonaniu Adama Struga i Kwadrofonik. Wszyscy, którzy nie potrafią poważnie myśleć o hip-hopie, powinni zajrzeć na koncerty Tego Typa Mesa i duetu Pro8l3m. OFF przywołał również duchy przeszłości: ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej – Władysława Komendarka oraz powracającą po 20 latach noise’ową grupę Kinsky. Dzień przed festiwalem w industrialnym Porcelana Śląska Park odbędzie się cykl koncertów poświęconych Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata”. Idee Bohdana Mazurka, Tomasza Sikorskiego i Eugeniusza Rudnika przywołają Małe Instrumenty, norweska kompozytorka Maja S.K. Ratkje i pionier polskiego techno – Jacek Sienkiewicz. Przez cały czas trwania festiwalu w tym miejscu będzie można zobaczyć wystawę „Z wnętrza Czarnego Pokoju” poświęconą nie tylko muzyce, ale także przestrzeni studia zaprojektowanej przez Oskara Hansena. Wydarzenia odbywające się w Porcelanie Śląskiej są całkowicie darmowe. ©

Autor artykułu

Dziennikarz i krytyk muzyczny, współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Autor książki „The Dom. Nowojorska bohema na polskim Lower East Side” (2018 r.).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]