Reklama

"Szalenie Cię kocham, i tłamszę, i duszę"

"Szalenie Cię kocham, i tłamszę, i duszę"

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Z mariażu Ninki bardzo się tu cieszymy, bo rzeczywiście szans miała bardzo mało, a tak ma Zakopane za darmo i może wydobrzeje - pisał z rozbrajającą szczerością Wojciech Kossak w liście do żony z 2 marca 1923 roku. Ninka, czyli Jadwiga z Unrugów, chorowita siostrzenica autora listu, zbliżała się już do trzydziestki i wedle ówczesnych pojęć istotnie groziło jej staropanieństwo.
J

Jej przyszły mąż, Stanisław Ignacy Witkiewicz, miał lat 38, a za sobą burzliwą przeszłość - romans z aktorką Ireną Solską, sportretowaną w debiutanckiej powieści “622 upadki Bunga" jako demoniczna pani Akne, samobójstwo narzeczonej Jadwigi Janczewskiej, ostry kryzys psychiczny, od którego ucieczką miała być podróż na antypody z Bronisławem Malinowskim, i dramatyczne przeżycia w ogarniętej rewolucją Rosji. W chwili zaręczyn był już znanym - nie tylko z ekscentryzmu - malarzem i pisarzem, głównym teoretykiem grupy Formistów, autorem ponad dwudziestu dramatów. Pośród tych ostatnich - niektóre zaginęły - znajdowały się: “Tumor Mózgowicz", “W małym dworku", “Gyubal Wahazar", “Kurka Wodna", “Mątwa", “Nadobnisie i koczkodany", “Jan Maciej Karol Wścieklica", a więc pozycje z Witkacowego kanonu.

Małżeństwo zawarte 30 kwietnia 1923 r. przez syna Stanisława Witkiewicza...

6298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]