Reklama

Szacunek dla odwagi

Szacunek dla odwagi

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Niektórzy zwolennicy powrotu „starego” będą wieszczyć, że rezygnacja Papieża otwiera w Kościele puszkę Pandory.
G

Grom z jasnego nieba” – tak decyzję Benedykta XVI o abdykacji skomentował na gorąco kard. Angelo Sodano, poprzedni watykański sekretarz stanu i obecny dziekan Kolegium Kardynalskiego. Dobrze powiedziane – ale i tak za słabo. To potężne trzęsienie katolickiej ziemi, kościelne tsunami.
Pontyfikat Benedykta XVI będzie się kiedyś opisywało przywołując (przynajmniej) trzy kwestie: okrojenie znaczenia Soboru Watykańskiego II, rewolucję liturgiczną związaną z przywróceniem Mszy trydenckiej oraz pierwszą w historii nowożytnego Kościoła decyzję o abdykacji papieża z powodu stanu zdrowia. Nie zazdroszczę specom od prawa kościelnego – muszą poradzić sobie z sytuacją do tej pory zupełnie niewyobrażalną: dwóch legalnie wybranych papieży – obecny i poprzedni – będzie żyło w tym samym czasie.
Przyznam, że wybór kard. Josepha Ratzingera w 2005 r. na papieża nie był najszczęśliwszym dniem...

2302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]