Reklama

Ładowanie...

System pionków

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Zofia Kulik, artystka: Posępne jest to, że w sztuce, jak w modzie czy przemyśle muzycznym, co roku trzeba nie tylko wytworzyć nowy "produkt", ale również zastosować nową technikę, nowy warsztat, aby zaciekawić publikę. Rozmawiała Ewa Majewska
E

Ewa Majewska: Ministerstwo kultury proponuje całościową reformę kultury. Do głosu dochodzi przy tym przekonanie, że kultura stanowi obszar potencjalnych korzyści ekonomicznych, w związku z czym należałoby ją urynkowić. Co o tym myślisz?

Zofia Kulik: Urynkowić... Pytanie polega na tym, co to właściwie znaczy "urynkowić". Jeśli chodzi o konkursowe organizowanie różnych wydarzeń kulturalnych, to nie byłoby złe, ale wiedząc, jak to się odbywa w całej reszcie administracji, mam kolosalne wątpliwości. W Niemczech czy w Holandii podobała mi się strategia produkcji wielkich wystaw, ale to było na samym początku lat 90. Kilka lat potem przestało mi się to podobać - zobaczyłam, że ta masa wystaw, imprez, biennale to po prostu "przemysł wystawienniczy", w którym artysta jest tylko pionkiem; oprócz kilku wybranych nazwisk cała reszta może być wymieniona...

10803

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]