Reklama

Synod: seks, brawa i wideo

Synod: seks, brawa i wideo

z Rzymu
15.10.2018
Czyta się kilka minut
O najmłodszych uczestnikach rzymskiego Synodu poświęconego młodzieży biskupi mówią, że jest ich spora grupa i reagują bardzo żywiołowo.
SYNODEJEUNES.FR
T

Trzydziestu audytorów w wieku 19-36 lat nie ma wprawdzie prawa głosu, ale swoje zdanie wyraża na różne sposoby: czy to podczas dyskusji w grupach, czy reagując oznakami entuzjazmu lub dezaprobaty na wystąpienia „ojców synodu”.

Nietypowych zachowań jest więcej. Biskup Emmanuel Gobilliard z Lyonu wciela się w rolę reportera telewizyjnego i zamieszcza w internecie krótkie – ale profesjonalnie nagrane i zmontowane – relacje z obrad, miniwywiady z uczestnikami (w tym z papieżem), migawki z kuluarów czy z nocnego wypadu biskupów do kawiarni (na zdjęciu: bp Gobilliard z papieżem podczas synodu).

Ale wystąpienie Gobilliarda na sesji plenarnej dotyczyło spraw poważnych: apelował o realistyczne podejście do etyki seksualnej – o duszpasterstwo, które seksualności nie będzie ani odrzucać, ani idealizować. Biskup wierzy, że można – przez „konstruktywne rozmowy o seksie w szkołach, grupach młodzieżowych, nowicjatach, seminariach czy podczas przygotowań do ślubu” – ukazać „piękno proponowanych przez Kościół wymagań, coraz powszechniej uważanych za nieosiągalne i przestarzałe”. Czystość – według francuskiego biskupa – nie jest skarbem, który trzeba strzec i zachowywać, lecz darem, jaki ofiaruje się wybranej osobie lub Bogu.

Z kolei kard. Reinhard Marx z Monachium przekonywał o potrzebie zwiększenia roli kobiet w Kościele – od parafii po Watykan. Odnosząc się do skandali pedofilskich sugerował, że przekazanie odpowiedzialnych funkcji kobietom może „przełamać zamknięte klerykalne schematy” – główną przyczynę nadużyć i przestępstw w Kościele.

Synod osiągnął półmetek. Wyznaczono komisję, która opracuje raport końcowy i spróbuje zebrać w jednym dokumencie duszpasterską odpowiedź na problemy młodych ludzi z całego świata. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]