Reklama

Ładowanie...

Swobodne oddychanie

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Władysław Bartoszewski: PISMA WYBRANE 1969-1979 - trzeci tom pism Bartoszewskiego w opracowaniu Andrzeja Krzysztofa Kunerta zawiera teksty publikowane w dekadzie pomarcowej, w kraju i za granicą. To dziesięciolecie było dla autora bogate w wydarzenia - jak zresztą cała jego biografia.
W

W grudniu 1969 został wybrany - w demokratycznych wyborach, w Peerelu wielka rzadkość - do zarządu polskiego PEN Clubu. 1 października 1970 do mieszkania państwa Bartoszewskich wkroczyło 27 funkcjonariuszy SB; podczas trwającej ponad dobę rewizji zarekwirowali ciężarówkę książek, czasopism (m.in. komplet paryskiej "Kultury") oraz archiwaliów. Wkrótce Bartoszewski usłyszał od prokurator Marii Pancer zarzut kierowania siatką wywiadowczą Wolnej Europy na Polskę. Z Rozgłośnią Polską RWE współpracował od kilku lat, jednak sposób sformułowania zarzutu uspokoił go, że SB wie niewiele.

"Przez półtora roku trwała dyskusja między naczelnym prokuratorem Wojska Polskiego, Prokuraturą Generalną, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komitetem Centralnym, co ze mną zrobić" - wspomina w rozmowie z Michałem Komarem. Tymczasem Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił...

4148

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]