Reklama

Swobodne oddychanie

Swobodne oddychanie

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Władysław Bartoszewski: PISMA WYBRANE 1969-1979 - trzeci tom pism Bartoszewskiego w opracowaniu Andrzeja Krzysztofa Kunerta zawiera teksty publikowane w dekadzie pomarcowej, w kraju i za granicą. To dziesięciolecie było dla autora bogate w wydarzenia - jak zresztą cała jego biografia.
W

W grudniu 1969 został wybrany - w demokratycznych wyborach, w Peerelu wielka rzadkość - do zarządu polskiego PEN Clubu. 1 października 1970 do mieszkania państwa Bartoszewskich wkroczyło 27 funkcjonariuszy SB; podczas trwającej ponad dobę rewizji zarekwirowali ciężarówkę książek, czasopism (m.in. komplet paryskiej "Kultury") oraz archiwaliów. Wkrótce Bartoszewski usłyszał od prokurator Marii Pancer zarzut kierowania siatką wywiadowczą Wolnej Europy na Polskę. Z Rozgłośnią Polską RWE współpracował od kilku lat, jednak sposób sformułowania zarzutu uspokoił go, że SB wie niewiele.

"Przez półtora roku trwała dyskusja między naczelnym prokuratorem Wojska Polskiego, Prokuraturą Generalną, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komitetem Centralnym, co ze mną zrobić" - wspomina w rozmowie z Michałem Komarem. Tymczasem Gomułkę na stanowisku I sekretarza KC PZPR zastąpił...

4148

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]