Reklama

Ładowanie...

Świętowanie

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Liturgia to rytualne powtórzenie i uobecnienie całej historii świata - od jego stworzenia do powtórnego przyjścia Pana. Wkraczając w rytm czasu uwalnia nas od przekleństwa przemijania.
G

Gdy wchodzimy do paryskiej Sainte-Chapelle, małej gotyckiej kaplicy - arcydzieła sztuki witrażowej, zalewa nas strumień kolorowego światła. Ściany pomieszczenia to olbrzymie powierzchnie szkła, wbudowane w strukturę cienkich, prawie niewidocznych filarów. Układ witraży jest starannie przemyślany: po stronie północnej znajdziemy sceny ze Starego Testamentu ilustrujące dzieło stworzenia oraz historię wielkich proroków; w części wschodniej - w absydzie prezbiterium - znajdują się witraże przedstawiające Wcielenie, przyjście wyczekiwanego Zbawiciela; na południowej ścianie witraże opowiadają o życiu Jezusa; i wreszcie “rzeczy ostateczne" - śmierć, zmartwychwstanie i ponowne przyjście Chrystusa - na ścianie zachodniej. Układ witraży jest związany z symboliką cyklu słońca i sugeruje, że tak jak słońce wschodzi rano, a zachodzi wieczorem, tak rytm liturgii powtarza te same obchody...

8277

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]