Święta ziemia

ANDRI SNÆR MAGNASON, islandzki pisarz: W przyszłości nie chodzi o technologię, lecz o babcię jedzącą z wnukami naleśniki przy kuchennym stole.

Reklama

Święta ziemia

Święta ziemia

31.08.2020
Czyta się kilka minut
ANDRI SNÆR MAGNASON, islandzki pisarz: W przyszłości nie chodzi o technologię, lecz o babcię jedzącą z wnukami naleśniki przy kuchennym stole.
Masyw wulkaniczny Kerlingarfjöll na wyżynie islandzkiej, sierpień 2018 r. / MARTIN ZWICK / REDA&CO / GETTY IMAGES
J

Jestem na dalekiej północy, ale w piątek rano powinno się udać” – pisze Andri Snær Magnason, gdy proszę o wideorozmowę. Owa północ to jeden z islandzkich półwyspów pod samym kołem podbiegunowym. Stoi tam wielopokoleniowy dom, który w każde wakacje zaludnia się krewnymi pisarza i ich dziećmi. Lato 2020 r. spędza w nim około 30 osób, z czego połowa to dzieci, które bawią się samopas.

Żeby uświadomić mi skalę izolacji, Magnason opowiada anegdotę: kilka dni wcześniej zadzwonił do córki, bo dawno nie widział jej wokół domu. Usłyszał, że całą bandą poszli na sąsiednią farmę. Najpierw się przeraził, bo to 25 km dalej. Ale zaraz zrozumiał, że nic im nie grozi. Nawet ciemność, która w lipcu tak daleko na północy po prostu nie zapada. Wsiadł więc w auto, zawiózł dzieciom trochę jedzenia, które zapomniały wziąć ze sobą, a potem wrócił i przestał się martwić.

Jest też inna,...

20402

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]