Reklama

Obrazy o obrazach

Obrazy o obrazach

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Dzieła, które powstały później, wpływają na dzieła stworzone wcześniej. Ta wywrotowa teza nie przekona nikogo o zdrowym rozsądku i tradycyjnym podejściu do badania dziejów. A jednak... Być może inaczej patrzylibyśmy na "Koncert wiejski Tycjana, gdyby nie "Śniadanie na trawie Maneta.
Pracownia Davida Hockneya w Los Angeles, marzec 2005, fot. Richard Schmidt
W

Wypełniając naszą wyobraźnię, obrazy nie układają się w rzędzie, w którym dzieła powstałe w XVI w. poprzedzałyby te namalowane w stuleciu XIX. Czasem obrazy, które zobaczyliśmy wcześniej, wpływają na odbiór obejrzanych później. W Paryżu wystarczy najpierw pójść do Musée d'Orsay, gdzie prezentowane jest "Śniadanie na trawie", a dopiero później do Luwru, gdzie wisi "Koncert wiejski". W ten sposób Manet "wpłynie" na Tycjana - w naszej percepcji, w naszym prywatnym muzeum zobaczonych i zapamiętanych obrazów.

Tak rozumiana "teoria odwróconych wpływów" sprawdza się nie tylko w przypadku dzieł o podobnym temacie i kompozycji, jak u Maneta i Tycjana. Natłok nakładających się na siebie obrazów - z muzeum i z miasta, z reklam w metrze, z okładek płyt i książek - bombarduje nas cytatami, motywami, wizualnymi skojarzeniami. "Monę Lisę" znamy bardziej z reklam szamponów...

10698

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]