Reklama

Świat ludzi potulnych

Świat ludzi potulnych

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Twórczość José Saramago wywołuje reakcje skrajne - widać to było zwłaszcza po przyznaniu mu nagrody Nobla w 1998 r. Parafrazując wierszyk Edwarda Leara można rzec, że niektórzy go cenią nad wyraz, inni zaś mają go za nic.
José Saramago
P

Po obu stronach frontu spotkamy postaci wybitne. Umberto Eco chwalił wybór komitetu noblowskiego, Czesław Miłosz natomiast powiedział: “Znam twórczość Saramago, ale bardzo jej nie lubię, wręcz nie znoszę. To pisanie jest modne i dowcipne, ale ten dowcip pada na płask".

Kontrowersje budzą poglądy portugalskiego pisarza, członka partii komunistycznej. Jego “Ewangelię według Jezusa Chrystusa" oskarżano o bluźnierstwo, jemu samemu wypominano otwarte zabieganie o nagrodę Nobla. Osiemdziesięciotrzyletni dziś Saramago - który debiutował po czterdziestce, sukces osiągnął po sześćdziesiątce, z wykształcenia jest ślusarzem, imał się zaś w życiu bardzo rozmaitych zajęć - zdaje się tym nie przejmować - syci się raczej późno osiągniętym komfortem pracy, dużo pisząc i publikując, ku radości tych, którzy skłonni są “cenić go nad wyraz".

Fabułę nowej powieści...

5442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]