Reklama

Świat ludzi potulnych

Świat ludzi potulnych

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Twórczość José Saramago wywołuje reakcje skrajne - widać to było zwłaszcza po przyznaniu mu nagrody Nobla w 1998 r. Parafrazując wierszyk Edwarda Leara można rzec, że niektórzy go cenią nad wyraz, inni zaś mają go za nic.
José Saramago
P

Po obu stronach frontu spotkamy postaci wybitne. Umberto Eco chwalił wybór komitetu noblowskiego, Czesław Miłosz natomiast powiedział: “Znam twórczość Saramago, ale bardzo jej nie lubię, wręcz nie znoszę. To pisanie jest modne i dowcipne, ale ten dowcip pada na płask".

Kontrowersje budzą poglądy portugalskiego pisarza, członka partii komunistycznej. Jego “Ewangelię według Jezusa Chrystusa" oskarżano o bluźnierstwo, jemu samemu wypominano otwarte zabieganie o nagrodę Nobla. Osiemdziesięciotrzyletni dziś Saramago - który debiutował po czterdziestce, sukces osiągnął po sześćdziesiątce, z wykształcenia jest ślusarzem, imał się zaś w życiu bardzo rozmaitych zajęć - zdaje się tym nie przejmować - syci się raczej późno osiągniętym komfortem pracy, dużo pisząc i publikując, ku radości tych, którzy skłonni są “cenić go nad wyraz".

Fabułę nowej powieści...

5442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]