Reklama

Świat bez mężów stanu

Świat bez mężów stanu

14.07.2008
Czyta się kilka minut
Z prof. Bronisławem Geremkiem, historykiem, w latach 1997-2000 ministrem spraw zagranicznych RP, rozmawiają Krzysztof Burnetko i Marek Zając (rozmowa opublikowana w TP 48/2000)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Czy we współczesnej polityce działają jeszcze ludzie, których moglibyśmy nazwać mężami stanu w dawnym tego słowa znaczeniu? A może trzeba zmienić definicję "męża stanu"?

BRONISŁAW GEREMEK: Jako historyk spoglądałem na dzieje polityki w czasach nowożytnych właśnie pod kątem roli wybitnych jednostek w dziejach. Jako polityk poszukiwałem odpowiedzi na podobne pytanie; czym różni się mąż stanu od zwykłego gracza politycznego? Na swój użytek ukułem prostą definicję: mąż stanu to polityk, który nie ogranicza się do krótkiej koniunktury cyklu wyborczego.

Politolodzy powiadają bowiem, że kampania wyborcza rozpoczyna się nazajutrz po zakończeniu poprzedniej. Dodatkową nerwowość wnoszą do życia politycznego sondaże opinii publicznej oraz środki przekazu - zwłaszcza telewizja - które bezpośrednio wkraczają w świat...

25746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]