Reklama

Co chciałbym napisać

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Historia jest rzemiosłem prawdy. To znaczy taką dziedziną ludzkiej pomysłowości, która za zadanie stawia sobie dochodzenie do prawdy. Dlatego historyk odwołuje się do instrumentarium nauk pomocniczych, konfrontuje odmienne przekazy, dąży do wykorzystania wszystkich możliwych źródeł.
12 maja w auli Collegium Novum UJ wręczono doktoraty honorowe najstarszej polskiej uczelni. Otrzymali je Seamus Heaney - poeta irlandzki, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1995 roku, i Bronisław Geremek - historyk-mediewista i polityk
1

1. Wyrażam najgłębszą wdzięczność Uniwersytetowi Jagiellońskiemu za obdarzenie mnie tytułem doktora honoris causa: jest przywilejem niezwykłym wejść w ten sposób w skład wspólnoty jednej z najznamienitszych europejskich uczelni. Do słów podziękowania dołączyć pragnę kilka refleksji o historii jako dziedzinie, której uprawianie doprowadziło mnie do tych wysokich progów. Odwołać się zamierzam nie do tego, co napisałem, ale raczej do tego, co chciałbym napisać.

2. Pojęcie Europy ma swoją wymowę geograficzną, ma warstwę mitologiczną, ma wreszcie wymiar polityczny i cywilizacyjny. Erudycja antyczna posługiwała się nim biegle, ale tylko fabuła mitologiczna wprowadzić mogła pojęcie Europy do szerszych kręgów społecznych świata starożytnego. W średniowieczu słabo znane, pojawia się w 732 r. w kronice opisującej zmagania wojsk...

13616

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]