Reklama

Świadectwo inteligenta

Świadectwo inteligenta

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Kto choć raz rozmawiał dłużej z Jerzym Pomianowskim, ten wie, jak wspaniałym jest on narratorem. Każdy jego monolog to gotowy tekst, nienaganny stylistycznie, starannie skonstruowany i błyskotliwie spuentowany.
S

Słuchając Jerzego Pomianowskiego – pisarza, krytyka, publicysty, tłumacza Babla, Szwarca i Sołżenicyna, wykładowcy uniwersytetów w Bari i Pizie, pomysłodawcy i redaktora „Nowej Polszy”, człowieka o niezwykłym życiorysie – zawsze żałuję, że nie mam na podorędziu magnetofonu. Owszem, przeprowadziliśmy przed laty z Witkiem Beresiem dla „Tygodnika” dużą rozmowę z Profesorem („Polak-ochotnik”, „TP” nr 3/1991), ale każde kolejne z nim spotkanie przynosiło nowe zaskoczenia, nowe obrazy z przeszłości, jakby mimochodem przywołane, a warte zapamiętania. Dlatego tak mnie ucieszyła ta książka.
Joanna Szwedowska przez 20 lat nagrywała dla radia opowieści Jerzego Pomianowskiego. Pomysł ich spisania powstał w roku 2011, na 90. urodziny autora. No i mamy teraz zgrabny i ładnie zilustrowany tom, złożony z piętnastu części, niezbyt gruby, ale niebywale gęsty. Część pierwsza nieprzypadkowo...

2713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]