Reklama

Sumienie i nakazy

Sumienie i nakazy

30.11.2003
Czyta się kilka minut
Pochodzące z przepisów religijnych nakazy nie mogą być przyjmowane bezkrytycznie i wcielane mechanicznie. Nie może być tak, że jedyną decyzją, jaka pozostaje chrześcijaninowi do podjęcia, jest decyzja podporządkowania się nauczaniu kościelnemu - pisze w GAZECIE ŚWIĄTECZNEJ (15-16.11) o. Tadeusz Bartoś, dominikanin.
W

W Kościele katolickim w Polsce dominuje wychowanie tradycyjne, oparte na autorytecie i w dużej mierze autorytarne. Prowadzi ono z reguły do “formowania ludzi niesamodzielnych moralnie, dla których cały autorytet rozstrzygania o złu i dobru jest ulokowany na zewnątrz. Uniemożliwia to dojrzewanie ludzkiego sumienia, faktycznie bowiem całość decyzji moralnych zostaje już wcześniej podjęta za człowieka przez instytucję". Taki rodzaj wychowania etycznego i religijnego “zwalnia z osobistej moralnej odpowiedzialności i czyni niezdolnym do podejmowania własnych decyzji moralnych. Faktycznie jest więc demoralizacją".

Paradoksalnie jest to wynik porzucenia najlepszych tradycji Kościoła: “zapomnieliśmy o naturze ludzkiego sumienia i o zasadach jego dojrzewania, tak jak opisywał je św. Tomasz z Akwinu" - było nie było wielki autorytet katolicyzmu, a do dziś punkt...

9668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]