Reklama

Styl Ogrójca

Styl Ogrójca

21.09.2003
Czyta się kilka minut
W ewangelii św. Jana słowa te wypowiada Jezus wychodząc z Wieczernika w mrok Ogrójca. Na uwagę zasługują głębokie różnice między opisami modlitwy w Ogrójcu sporządzonymi przez św. Łukasza i św. Jana. U św. Łukasza Jezus pokryty krwawym potem szuka bliskości uczniów, zmaga się dramatycznie z przyjęciem kielicha cierpienia, w mrokach głębokiego rozdarcia usiłuje pełnić wolę Ojca. W opisie św. Jana samotny Jezus objawia chwałę Ojca, odważnie wychodzi naprzeciw nadchodzącej bojówki, podczas spotkania kieruje w jej stronę spokojne “Ja jestem", jak gdyby chciał wśród gąszczów Ogrójca powtórzyć nową wersję słów, które kiedyś usłyszał Mojżesz z płonącego krzewu.
N

Najtrudniejsze życiowe sytuacje możemy przeżywać w różnorodnym stylu. Może w nim dominować lęk i drżenie, wyznaczające naturalny horyzont ludzkich niepokojów. Może jednak również dominować odniesienie do Ojca, od którego pochodzi wszelkie dobro i wszelki sens, nawet ten najbardziej ukryty, trudny do zauważenia w nurcie codziennych zdarzeń. Zadaniem do wykonania jest poszukiwanie oblicza Ojca w godzinie największych zmagań. Dopiero w poczuciu bliskości Ojca można przezwyciężyć lęk i okazywać miłość, dzięki której Chrystus ukazuje Swoją obecność w naszym życiu. Wśród mroku napięć i niepokojów nie trzeba celebrować własnych rozterek: trzeba szukać oblicza Ojca i okazywać, że trwamy w tej miłości, która kształtowała się w Wieczerniku, aby następnie przejść przez próbę Ogrójca.

842

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]