Reklama

Ładowanie...

Styl Ogrójca

21.09.2003
Czyta się kilka minut
W ewangelii św. Jana słowa te wypowiada Jezus wychodząc z Wieczernika w mrok Ogrójca. Na uwagę zasługują głębokie różnice między opisami modlitwy w Ogrójcu sporządzonymi przez św. Łukasza i św. Jana. U św. Łukasza Jezus pokryty krwawym potem szuka bliskości uczniów, zmaga się dramatycznie z przyjęciem kielicha cierpienia, w mrokach głębokiego rozdarcia usiłuje pełnić wolę Ojca. W opisie św. Jana samotny Jezus objawia chwałę Ojca, odważnie wychodzi naprzeciw nadchodzącej bojówki, podczas spotkania kieruje w jej stronę spokojne “Ja jestem", jak gdyby chciał wśród gąszczów Ogrójca powtórzyć nową wersję słów, które kiedyś usłyszał Mojżesz z płonącego krzewu.
N

Najtrudniejsze życiowe sytuacje możemy przeżywać w różnorodnym stylu. Może w nim dominować lęk i drżenie, wyznaczające naturalny horyzont ludzkich niepokojów. Może jednak również dominować odniesienie do Ojca, od którego pochodzi wszelkie dobro i wszelki sens, nawet ten najbardziej ukryty, trudny do zauważenia w nurcie codziennych zdarzeń. Zadaniem do wykonania jest poszukiwanie oblicza Ojca w godzinie największych zmagań. Dopiero w poczuciu bliskości Ojca można przezwyciężyć lęk i okazywać miłość, dzięki której Chrystus ukazuje Swoją obecność w naszym życiu. Wśród mroku napięć i niepokojów nie trzeba celebrować własnych rozterek: trzeba szukać oblicza Ojca i okazywać, że trwamy w tej miłości, która kształtowała się w Wieczerniku, aby następnie przejść przez próbę Ogrójca.

842

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]