Reklama

Stulecie I wojny światowej

Stulecie I wojny światowej

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Stulecie 14/18. Takim skrótem, 14/18, niektórzy zachodni autorzy określają dziś setną rocznicę I wojny światowej oraz dyskusje wokół tej rocznicy i wynikających z niej „lekcji” dla współczesnej Europy.
W

W Polsce rocznica ciągle nie budzi zainteresowania. Może dlatego, że w powszechnym odczuciu nie była to „nasza” wojna (choć to nieprawda: dotknęła miliony Polaków, żołnierzy i cywilów). Tymczasem w Europie to główny temat historyczny. W „TP” nr 7/2014 opublikowaliśmy pierwsze „historyczne newsy” poświęcone setnej rocznicy 14/18. Dziś ciąg dalszy.

Niemcy skąpią. Rząd RFN zamierza wydać na rocznicowe obchody znacznie mniej pieniędzy niż Francja czy Anglia – donosi „Kölner Stadt-Anzeiger”. Zaledwie 4,7 mln euro: taką łączną sumą Berlin chce wspierać „aktywności rocznicowe”, tymczasem Paryż czy Londyn wydadzą po ok. 60 mln euro. „Süddeutsche Zeitung” twierdzi, że w berlińskich instytucjach rządowych panuje chaos: nie wiadomo, kto odpowiada za centralne obchody. Nie wiadomo też, w których weźmie udział kanclerz Merkel. Wiadomo za to, że 6 czerwca będzie w Normandii...

3877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]