Reklama

Stolica wolności

Stolica wolności

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Otwarta w minionym tygodniu w Berlinie wystawa o Powstaniu Warszawskim oraz towarzysząca jej uroczystość to przykład ważnej działalności przedpolitycznej.
Z

Zdjęcie jest czarno-białe, powiększone. Troje młodych Polaków w mundurach uśmiecha się do aparatu fotograficznego: atrakcyjna dziewczyna z opaską (biało-czerwoną - to jedyny, wyretuszowany kolorowy akcent), mężczyzna w zdobycznym hełmie i nastolatek z pistoletem maszynowym typu “Schmeisser". Uśmiechają się, choć nie wiedzą, czy przeżyją następne dni, a ostatnie godziny spędzili w kanałach, którymi wycofywali się ze Starego Miasta. Wyszli z nich na chwilę przed zrobieniem zdjęcia, włazem przy ulicy Wareckiej. Bohaterowie Powstania Warszawskiego: troje z batalionu AK “Czata".

To zdjęcie, liczące 60 lat i symbolizujące jakże polskie pragnienie wolności, trafiło dziś na pierwszą stronę przejmującego katalogu, towarzyszącego jeszcze bardziej poruszającej wystawie pod tytułem “Warszawa, stolica wolności. Powstanie Warszawskie, sierpień - październik 1944", którą w...

5155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]