Reklama

Stolica wolności

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Otwarta w minionym tygodniu w Berlinie wystawa o Powstaniu Warszawskim oraz towarzysząca jej uroczystość to przykład ważnej działalności przedpolitycznej.
Z

Zdjęcie jest czarno-białe, powiększone. Troje młodych Polaków w mundurach uśmiecha się do aparatu fotograficznego: atrakcyjna dziewczyna z opaską (biało-czerwoną - to jedyny, wyretuszowany kolorowy akcent), mężczyzna w zdobycznym hełmie i nastolatek z pistoletem maszynowym typu “Schmeisser". Uśmiechają się, choć nie wiedzą, czy przeżyją następne dni, a ostatnie godziny spędzili w kanałach, którymi wycofywali się ze Starego Miasta. Wyszli z nich na chwilę przed zrobieniem zdjęcia, włazem przy ulicy Wareckiej. Bohaterowie Powstania Warszawskiego: troje z batalionu AK “Czata".

To zdjęcie, liczące 60 lat i symbolizujące jakże polskie pragnienie wolności, trafiło dziś na pierwszą stronę przejmującego katalogu, towarzyszącego jeszcze bardziej poruszającej wystawie pod tytułem “Warszawa, stolica wolności. Powstanie Warszawskie, sierpień - październik 1944", którą w...

5155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]