Reklama

Sto pytań o Polskę

Sto pytań o Polskę

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Jedną z najbardziej pożytecznych rzeczy, jaką mogę zrobić z okazji setnej rocznicy odzyskania przez moją Ojczyznę niepodległości, jest zastanowić się przez chwilę, czym owa Ojczyzna jest.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
T

To tylko z pozoru pytanie, na które można odpowiedzieć z marszu: „To Polska”. No dobrze: ale co to takiego jest – Polska? „Mój kraj”. Świetnie, ale co to jest ów kraj? Państwo? Formalny byt, przedmiot umowy, z której wynika, że centymetr od tamtego brzegu Odry czy dwa metry za szczytem Rysów jest już realnie inny świat? A może to wspólnota języka, historii, może krwi, może interesów? Naprawdę warto z tej okrągłej okazji odpytać w tej kwestii znajomych i samych siebie, nie zatrzymując się tym razem na pozorze oczywistości, na tych wszystkich frazach pełnych wyuczonego w szkołach i kościołach patosu. Czym jest Polska, cośmy z niej zrobili? Zadanym kontekstem, losową przypadłością? Pompką do nadymania ego do rozmiarów kuriozum? Urzędem skarbowym z centrum usług wspólnych? Muzeum rodzinnej pamięci? Dzielonym z trudną rodziną domem? A może – może być przecież i tak – wyrokiem?

Czym...

6676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Owocem pracowitości, cierpliwości, wytrwałości i osobistego poświecenia milionów Polaków jest to, ze Polska została niedawno przyjęta do elitarnego grona najbardziej rozwiniętych krajów świata. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że chrześcijańskie wychowanie i chrześcijańskie wartości wciąż jeszcze powszechnie w Polsce respektowane były i są fundamentem polskich sukcesów. Wielka w tym zasługa Jana Pawła II i polskich biskupów.

Nie wykluczam tego, że istotną rolę w kształtowaniu postaw wielu Polaków odegrał/ odgrywa Tygodnik Powszechny. Uczciwa/ rzetelna odpowiedź na pytanie o rolę Tygodnika w kształtowaniu postaw Polaków wymaga poważnej refleksji, na którą obecnie nie mam czasu ani nastroju. Nie jestem człowiekiem majętnym ( właśnie dopijam resztki wina marki Kadarka ). Tygodnik ma dobry styl, nie jest agresywny, dużo tu tekstów świadczących o sporej wiedzy, nieprzeciętnej inteligencji i wielu innych talentach ( futbol ) autorów Tygodnika. Poza tym dziennikarki pracujące w Tygodniku wyróżniają się urokiem osobistym i dobrym piórem. Mężczyźni-dziennikarze trochę za bardzo histeryzują co mnie irytuje ponieważ od dziecka wpajano mi do głowy, że najważniejsza cnota faceta jest cnota męstwa.

Hejże z szabelką na wrogów - umierać za ojczyznę! A potrzeba nam pozytywizmu: codziennego mozołu pracy, płacenia podatków - bo to od tego ojczyzna wzrasta! Parafrazując JFK: nie pytaj ile ojczyzna może ci dać, ale ile ty możesz dać ojczyźnie!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]