Reklama

Sto pytań o Polskę

Sto pytań o Polskę

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Jedną z najbardziej pożytecznych rzeczy, jaką mogę zrobić z okazji setnej rocznicy odzyskania przez moją Ojczyznę niepodległości, jest zastanowić się przez chwilę, czym owa Ojczyzna jest.
FOT. GRAŻYNA MAKARA
T

To tylko z pozoru pytanie, na które można odpowiedzieć z marszu: „To Polska”. No dobrze: ale co to takiego jest – Polska? „Mój kraj”. Świetnie, ale co to jest ów kraj? Państwo? Formalny byt, przedmiot umowy, z której wynika, że centymetr od tamtego brzegu Odry czy dwa metry za szczytem Rysów jest już realnie inny świat? A może to wspólnota języka, historii, może krwi, może interesów? Naprawdę warto z tej okrągłej okazji odpytać w tej kwestii znajomych i samych siebie, nie zatrzymując się tym razem na pozorze oczywistości, na tych wszystkich frazach pełnych wyuczonego w szkołach i kościołach patosu. Czym jest Polska, cośmy z niej zrobili? Zadanym kontekstem, losową przypadłością? Pompką do nadymania ego do rozmiarów kuriozum? Urzędem skarbowym z centrum usług wspólnych? Muzeum rodzinnej pamięci? Dzielonym z trudną rodziną domem? A może – może być przecież i tak – wyrokiem?

Czym...

6676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]