Reklama

Gość w dom

Gość w dom

07.09.2015
Czyta się kilka minut
Zdanie „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” nie odnosi się tylko do Polaków szukających lepiej płatnej pracy w Anglii, ale również do owych wykpiwanych „hord młodych, zdrowych mężczyzn”, koczujących na europejskich dworcach.
Na stacji w Nickelsdorf, Austria, 5 września 2015 r. Fot. Joe Klamar / AFP / EAST NEWS
P

Papież Franciszek zaapelował do wszystkich europejskich parafii, klasztorów i sanktuariów o przyjęcie pod swój dach jednej rodziny uchodźców. Następnego dnia papiescy ludzie wyruszyli na poszukiwania rodzin, które znajdą schronienie przy dwóch działających w Watykanie parafiach. Przystąpiono do działania. A w Polsce?


Przeczytaj również:

"Obojętność, która zabija" - Janina Ochojska, prezes polskiej akcji humanitarnej: Chrześcijańska Europa umiera dlatego, że u jej brzegów tonie kurdyjski chłopczyk. Że umiera w nas współczucie, solidarność, chęć niesienia pomocy, otwartość i miłość do drugiego człowieka.

18829

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

dziękuję za Wiarę ,za Nadzieję ....za Miłość....

... a tu, proszę, husteczki poszły w ruch. Dziękuję za wykładnię prawdziwego chrześcijaństwa, dobrego katolicyzmu !!!

Piękny artykuł. Tak - bycie chrześcijaninem jest trudne. Często "jesteśmy katolikami" - ale nie jesteśmy naśladowcami nauki Zbawiciela. Gratuluję trafnego artykułu.

Pomaganie ludziom tam gdzie się urodzili, wychowali, gdzie mają rodziny i groby przodków jest działaniem sensownym i efektywnym. Za słusznością mojej tezy nieźle przemawia pozarozrywkowa działalność pana Hołowni. Oczywiście, doraźnie można i trzeba tworzyć miejsca dla godnego życia uchodźców z Syrii tu w Europie ( i w Polsce jeśli zechcą - w co powątpiewam - pracować za 7 zł na godzinę ) na najbliższe miesiące czy też lata. Wielcy tego świata muszą jednak poczynić wysiłki aby Syryjczycy mogli wrócić na swoje ziemie, tam gdzie kiedyś byli szczęśliwi aby z czasem odbudowali swoje domy i cieszyli się śródziemnomorskim słońcem. Pomysł z parafiami jest niezły. Wprawdzie z parafiami jest tak samo jak z obywatelami naszego kraju: niektórzy są zamożni, inni ubodzy, a większość to średniacy. Biskupi mogą opracować jakieś organizacyjne know-how aby proboszczowie nie wpadli w panikę i nie osiwieli do reszty. Sądzę, że polski Kościół przy efektywnym wsparciu i dobrej woli polskich władz jest w stanie zapewnić godne życie ( godne według naszych standardów ) dla 10 tys syryjskich rodzin.

"O święta naiwności...". Samobójstwo to grzech... Dawno nie czytałem tak naiwnego artykułu w wydaniu katolickiego publicysty.

"Gdy dalsze życie wydaje ci się na pewno i bezwzględnie nieznośne popełń samobójstwo." o. J.M. Bocheński, Podręcznik mądrości tego świata.

Ten, kto czyta Nowy Testament, szczególnie ewangelie, wie, że właśnie na tym polega chrześcijaństwo: "byłem emigrantem, a przyjęliście mnie" pochodzi w Ewangelii wg św. Mateusza, rozdIał 25. Polecam! Jest tam również o tych, którzy emigrantów nie przyjęli... Nota bene: to fragment o kryteriach sądu ostatecznego...

W Niemczech bedziemy miec Wielka Pomoc z Arabii Saudyjskiej. Jak donosi „FAZ“ Krol Salman zaoferowal wybudowanie 200 meczetow (Moscheen) . Moze tak wziac przyklad z krajow arabskich i zaczac w Polsce budowe meczetow. To tez jakas pomoc – w tym wypadku duchowo-religijna. Uchodzcy oprocz jedzenia, mieszkania musza sie gdzies modlic. http://www.finanznachrichten.de/nachrichten-2015-09/34900743-union-kritisiert-saudische-moschee-bauplaene-in-deutschland-003.htm

A tylko Polacy powinni mieć prawo do posiadania polskich kościołów wszędzie, gdzie ich wiatry historii pognały?

Bóg zapłać za słowa, które w gąszczu innych, wzbudziły we nmie nadzieję.

Paradoks ? iz czesto najlepsze intencje (dobre serce i zamiary) moga spowodowac najwieksze szkody i zdradziecko doprowadzic do zguby. Tak jak wynik pozytywny jednych uszczesliwia a innych zalamuje. Oby nie bylo jak pisal Gabriel Garcia Marquez w ksiazce "Milosc w czasach zarazy" - madrosc przychodzi wtedy, kiedy nie jest nam juz do niczego potrzebna .

A jeśli mowa o pierwszych chrześcijańskich męczennikach, to czy ktoś zastanawiał się, co o naszym chrześcijańskim miłosierdziu myślą współcześni męczennicy? Asia Bibi na przykład. Może zapytać jej rodzinę? W imię wierności Ewangelii otwieramy szeroko ramiona młodym muzułmańskim mężczyznom. W imię wierności Ewangelii chrześcijanie w krajach muzułmańskich siedzą w więzieniach.

Mt 5, 38 - 48: +++ Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko, ząb za ząb. +++ A Ja wam mówię: Nie zwalczajcie zła złem, lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. +++ A temu, kto chce się z tobą procesować o tunikę, oddaj także płaszcz. +++ Jeśli cię ktoś zmusza, żebyś szedł z nim tysiąc kroków, idź z nim dwa tysiące. +++ Daj temu, kto cię prosi, i nie odmawiaj temu. Kto chce od ciebie pożyczyć. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego a nieprzyjaciela będziesz nienawidził. +++ A Ja wam mówię: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za waszych prześladowców, +++ abyście byli synami waszego Ojca, który jest w niebie. On sprawia, że słońce wschodzi dla złych i dobrych i zsyła deszcz dla sprawiedliwych i niesprawiedliwych. +++ Jeśli bowiem miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jakiej zapłaty możecie się spodziewać? Czy i celnicy tego nie czynią? +++ I jeśli pozdrawiacie tylko swoich bliskich, to cóż szczególnego czynicie? Czy i poganie tak nie postępują? +++ Bądźcie więc tak doskonali, jak doskonały jest wasz Ojciec Niebieski. +++++ p.s. I proszę więcej nie słuchać radiamaryja.

Nie, to nie Radio Maryja. Ale rozumiem, że swoją lekcję dedykuje Pan/Pani również chrześcijanom prześladowanym w krajach muzułmańskich; tym wyrzucanym z domów, więzionym czy mordowanym. Swoją drogą ciekawe, co oni myślą o takim radykaliźmie - mają dużo większe prawo się wypowiadać niż ktokolwiek tu na miejscu. A może to żaden radykalizm, tylko najbardziej banalny brak wyobraźni?

Tyle tylko, że @eddiepolo zacytował słowa Ewangelii, które jasno opisują, jak każdy z nas powinien zachować się w obliczu poruszanego problemu. Jeśli dla kogoś słowa Ewangelii nie są wyznacznikiem codziennych wyborów, zachowań, to zaryzykuję stwierdzenie, że ktoś taki jest tylko katolikiem/chrześcijaninem na papierze.

Tyle tylko, że @eddiepolo zacytował słowa Ewangelii, które jasno opisują, jak każdy z nas powinien zachować się w obliczu poruszanego problemu. Jeśli dla kogoś słowa Ewangelii nie są wyznacznikiem codziennych wyborów, zachowań, to zaryzykuję stwierdzenie, że ktoś taki jest tylko katolikiem/chrześcijaninem na papierze.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]