Reklama

Stan oblężenia

Stan oblężenia

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Przywykliśmy, że pojęcie „konfliktu cywilizacji” odnosi się do Zachodu i islamu. Tymczasem właśnie rodzi się kolejne „zderzenie”: Azji buddyjskiej z Azją islamską. Dziś jego areną – i to krwawą – stała się Birma.
L

Lynn, młody pracownik międzynarodowej organizacji, jest rozgoryczony. – Zachód pyta, co zmieniło się w Birmie od wiosennych wyborów uzupełniających, które okrzyknięto przełomem, bo były wolne – mówi Lynn. I zaraz sam sobie odpowiada: – Dla zwykłego człowieka nie zmieniło się nic! Poza tym, że po zniesieniu sankcji przez Zachód po raz pierwszy od 50 lat można w sklepie kupić legalnie colę, a na ulicach Rangunu widać więcej dobrych aut.

Lynn pokazuje terenowego lexusa, przejeżdżającego koło baru w Rangunie, w którym siedzimy. Owszem, w stolicy widać pojedyncze zmiany; choćby to, że po raz pierwszy dolary można legalnie wymienić w banku. Ale Rangun odbiega od realiów na prowincji.

Ekonomiczne otwarcie kraju i pierwsza od wielu dekad nadzieja na reformy polityczne zbiegły się z wybuchem nienawiści między birmańskimi buddystami a muzułmanami. Wygląda na to, że Birma staje...

9986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]