Reklama

Rok kruchej demokracji

Rok kruchej demokracji

05.06.2017
Czyta się kilka minut
Pierwszy od dekad demokratyczny rząd objął władzę w Birmie już ponad rok temu. Czy ziściły się wyborcze obietnice pani Aung San Suu Kyi?
Podczas niedawnej podróży do Europy pani Aung San Suu Kyi spotkała się także z papieżem Franciszkiem. Watykan, 4 maja 2017 r. Fot. Pool Vaticano / REX / SHUTTERSTOCK / EAST NEWS
K

Kiedy dwa lata temu po razy pierwszy odbyłem historyczną wizytę w Birmie, ten kraj podejmował dopiero pierwsze kroki na drodze ku demokracji. Od tego czasu zaszły tu kluczowe zmiany” – tak ówczesny prezydent USA Barack Obama chwalił postępy birmańskiej transformacji podczas swej wizyty w Rangunie, w 2014 r.

W maju tego roku faktyczna przywódczyni Birmy, Aung San Suu Kyi – wcześniej wieloletnia opozycjonistka – odwiedziła Europę. Spotkała się m.in. z papieżem Franciszkiem, królową Elżbietą i przywódcami unijnymi.

Jeszcze parę lat temu obie te wizyty mogły wydawać się najśmielszą fantazją.

Jednak Kyaw Hsan – birmański działacz społeczny, który pracuje w zapalnym stanie Arakan, dotkniętym konfliktem między buddyjską większością i muzułmanami z grupy etnicznej Rohingyów – studzi nadmierny optymizm. – Dla większości ludzi, szczególnie na prowincji, niewiele zmieniło...

12104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]