Reklama

Stadionowa walka klas

Stadionowa walka klas

22.10.2018
Czyta się kilka minut
Kiedyś futbol i lewicowość wydawały się iść w parze. Dziś zieje między nimi przepaść. Co poszło nie tak?
Kibice Alternatywnego Klubu Sportowego ZŁY, Warszawa, czerwiec 2017 r. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA
C

Częstochowa. Piłkarski klub Raków po dwóch dekadach puka do drzwi ekstraklasy. Ale wokół murawy od lat toczy się tu inny dramatyczny „mecz”. Po jednej stronie stoją klub i kibice, żądając od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD), żeby przestał się ociągać z remontem należącego do miasta stadionu. Ratusz odpowiada hardo, że środki na rozwój sportu, owszem, ma. Ale uruchomi je tylko pod warunkiem, że klub powstrzyma „chuligańskie i wszelkie inne niewłaściwe zachowania kibiców”.

Stadion to tylko pretekst. Tak naprawdę idzie o coś głębszego. Dla kibiców prezydent jest kołtunem, który najchętniej zamieniłby futbol w zabawkę dla zamożnych i zadowolonych z siebie mieszczan. Polityk nie ukrywa, że widzi w kibicach Rakowa uosobienie ksenofobicznego prawactwa, urągającego wizji nowoczesnej Częstochowy. Krótko mówiąc: obustronne i głębokie kulturowe obrzydzenie.

W tym miejscu...

18015

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam wrażenie, że i dla Ciebie trybuny to jakaś "ciemna masa". Tam są struktury, liderzy formalni i nieformalni, interesy. Co z nimi zrobisz?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]