Reklama

Średniak z potencjałem

Średniak z potencjałem

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej uzyskaliśmy największą szansę od czasów Jana Sobieskiego, by stać się ważnym krajem Europy. Trudno jednak ukryć, że w ostatnim czasie polityczne znaczenie Polski się zmniejszyło. Nie ponosi za to winy dyplomacja, która kontynuowała linię poprzednich rządów. Po raz kolejny okazało się, że rola Polski za granicą i jej przyszłość w świecie zależy od tego, co Polacy zrobią dla siebie - dobrego i złego - w swoim kraju.
P

Po załamaniu się komunizmu kraje Europy Środkowej i Wschodniej stanęły przed zadaniem określenia na nowo kierunku ich rozwoju. Pierwszym wyzwaniem przed niepodległą (po przeszło 50 latach zniewolenia), położoną między potęgami Wschodu i Zachodu Polską było zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa tworzącej się demokracji. Osiągnięcie tego celu - dzięki przystąpieniu do NATO w marcu 1999 r. - spowodowało skoncentrowanie wysiłków na drugim, “równoległym" priorytecie: włączeniu Polski w krąg współpracy krajów naszego kontynentu. Konsekwencją tego dążenia było wystąpienie już w kwietniu 1994 r. z wnioskiem o członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Na efekt przyszło czekać 10 lat. 1 maja 2004 r. przyniósł zmianę pozycji Polski na arenie międzynarodowej - z państwa kandydującego staliśmy się członkiem Unii Europejskiej. Naród polski od zarania dziejów miał silne...

16363

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]