Reklama

Ładowanie...

Średniak z potencjałem

18.07.2004
Czyta się kilka minut
Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej uzyskaliśmy największą szansę od czasów Jana Sobieskiego, by stać się ważnym krajem Europy. Trudno jednak ukryć, że w ostatnim czasie polityczne znaczenie Polski się zmniejszyło. Nie ponosi za to winy dyplomacja, która kontynuowała linię poprzednich rządów. Po raz kolejny okazało się, że rola Polski za granicą i jej przyszłość w świecie zależy od tego, co Polacy zrobią dla siebie - dobrego i złego - w swoim kraju.
P

Po załamaniu się komunizmu kraje Europy Środkowej i Wschodniej stanęły przed zadaniem określenia na nowo kierunku ich rozwoju. Pierwszym wyzwaniem przed niepodległą (po przeszło 50 latach zniewolenia), położoną między potęgami Wschodu i Zachodu Polską było zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa tworzącej się demokracji. Osiągnięcie tego celu - dzięki przystąpieniu do NATO w marcu 1999 r. - spowodowało skoncentrowanie wysiłków na drugim, “równoległym" priorytecie: włączeniu Polski w krąg współpracy krajów naszego kontynentu. Konsekwencją tego dążenia było wystąpienie już w kwietniu 1994 r. z wnioskiem o członkostwo Polski w Unii Europejskiej.

Na efekt przyszło czekać 10 lat. 1 maja 2004 r. przyniósł zmianę pozycji Polski na arenie międzynarodowej - z państwa kandydującego staliśmy się członkiem Unii Europejskiej. Naród polski od zarania dziejów miał silne poczucie...

16374

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]