Reklama

Spowiedź outsidera

Spowiedź outsidera

24.12.2018
Czyta się kilka minut
„Tygodnik” postanowił na nowy rok natchnąć czytelników optymizmem (patrz artykuł Marcina Napiórkowskiego), z przekory więc wybieram rzecz niebywale ponurą, choć znakomitą.
T

To ostatnia powieść klasyka XX-wiecznej literatury japońskiej; wkrótce po jej ukończeniu autor popełnił wraz z partnerką samobójstwo, skacząc do wezbranego po deszczach tokijskiego kanału Tamagawa. Była to zresztą kolejna jego próba samobójcza – tym razem udana.

Osamu Dazai, a właściwie Shūji Tsushima (1909–1948), niepokorny syn zamożnej rodziny, pisarz osadzony w tradycji japońskiej i bardzo w swoim kraju popularny, równocześnie mieści się w ponadnarodowym nurcie buntowników i straceńców niepogodzonych ze światem i przedwcześnie z niego odchodzących. A „Zatracenie”, pisze Henryk Lipszyc, „można czytać jako przejmującą spowiedź bohatera – jak nietrudno się domyślić, alter ego autora – jako jego pożegnanie z życiem”.

To kilkuczęściowy dziennik Yozo – chłopca, młodzieńca, mężczyzny – ujęty w ramę autorstwa anonima, który rękopis otrzymał od jednej z postaci...

2433

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]