Reklama

Sposoby zamieszkiwania

Sposoby zamieszkiwania

27.02.2017
Czyta się kilka minut
Jak powinno wyglądać nasze wymarzone miasto? Ludzkość przećwiczyła już wiele modeli. I wciąż szuka ideału.
Domy wiktoriańskie w San Francisco, widok z Alamo Square Park Fot. Andriy Kravchenko / EAST NEWS
D

Dzięki „Miastom wyśnionym” Wade’a Grahama, historyka i architekta krajobrazu, zrozumiałam, dlaczego wolę mieszkać w Krakowie niż w Warszawie, dlaczego pokochałam Paryż (teraz już wiem, to nie jest pretensjonalne), a Nowy Jork znienawidziłam od pierwszego wejrzenia (po lekturze książki mogę się już przyznać bez zażenowania), dlaczego wyruszę kiedyś w podróż do niewielkich miasteczek Wschodniego Wybrzeża USA, dlaczego nigdy nie marzyłam o domku na przedmieściach, ale za wszelką cenę chciałam wyprowadzić się z peerelowskiego bloku.
Oto „siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat” – pomysły konkretnych autorów, architektów. Wierzących, że potrafią zrealizować utopię idealnego miasta, gdzie w odpowiedni, zaplanowany sposób będziemy mieszkać, pracować, odpoczywać, kupować, myśleć – a także umierać. Od połowy XIX w. niektóre z ich koncepcji zaczęły się urzeczywistniać....

9641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]