Reklama

Spokojnie, to tylko patrioci

Spokojnie, to tylko patrioci

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Czy to nadal te same Niemcy? Niemal z dnia na dzień kraj między Odrą i Renem zmienił oblicze, zamieniając codzienny szaro-ponury kostium na inny: kolorowy, letni. Zmienił się też nastrój: dotąd kiepski i pesymistyczny, nagle i nieoczekiwanie stał się pogodny. Od rozpoczęcia mundialu Niemcy spowiły flagi w kolorach narodowych. Niemcy owijają się flagami - i imprezują na całego. Najważniejszym słowem w ich języku jest dziś anglicyzm: "party.
fot. KNA-Bild
S

Setki tysięcy na stadionach, miliony przed telewizorami i miliony na ulicach, np. w parku koło Bramy Brandenburskiej, gdzie zbiera się może pół miliona ludzi, aby (kolejny anglicyzm) w ramach public viewing śledzić mundialowe pojedynki na telebimach - wszyscy świętują i mundial, i siebie samych, "z iście śródziemnomorską pogodą ducha i z otwartym patriotyzmem", jak pisze jeden z komentatorów.

Obłęd wcale przyjemny

Niemcy szaleją i tańczą - a wraz z nimi tańczą setki tysięcy turystów i fanów z całego świata. Nie, to nie bezmyślno-tępe zataczanie się. Owszem, to rodzaj zbiorowego obłędu, ale bezpiecznego, sympatycznego, właśnie: jakby śródziemnomorskiego. Nie tylko tutaj, w Berlinie, bramka strzelona w meczu Niemcy-Polska - strzelona dzielnie walczącym Polakom, w ostatnich minutach, bramka gwarantująca wejście do jednej ósmej...

16385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]