Reklama

Sowiecki Faust

Sowiecki Faust

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Rok 1960. Na forum ONZ Nikita Chruszczow wali butem w mównicę i żąda potępienia USA za wysłanie nad ZSRR samolotu szpiegowskiego. Wniosek upada, gdyż Amerykanie w rewanżu demonstrują wyrafinowany podsłuch, jaki wykryli w ambasadzie w Moskwie. Nie wiedzą, że jego twórca to niejaki Lew Termen - w USA dobrze znany.
Lew Termen demonstruje Termenvox. Paryż, grudzień 1927 r. / fot. Bettmann, Corbis
R

Rok 1960. Na forum ONZ Nikita Chruszczow wali butem w mównicę i żąda potępienia USA za wysłanie 30 lat wcześniej Lew Termen mieszkał w Nowym Jorku, ledwie dziesięć przecznic od obecnej siedziby ONZ. Uciekł ze Stanów w 1938 r. przed urzędem skarbowym, odbierając FBI okazję do zdemaskowania go jako szpiega. Któż jednak mógł przypuszczać, że wytworny Rosjanin rodem z Petersburga, przyjmowany w najlepszych amerykańskich domach, a z racji kwalifikacji angażowany przy różnych projektach (także wojskowych) - pracował dla sowieckiego wywiadu wojskowego GRU? Jeśli w 1960 r. ktoś na Zachodzie pamiętał jeszcze jego nazwisko, kojarzył je z muzyką: zasłynęło bowiem w Europie i USA w latach 20. dzięki instrumentowi, na którym grało się, nie dotykając go, a jedynie poruszając rękoma w powietrzu.

Instrument ów, czyli termenvox, był najbardziej znanym spośród licznych...

16406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]