Reklama

Ładowanie...

Sojusz polsko-fiński

04.05.2003
Czyta się kilka minut
W

W dodatku unijnym poświęconym Finlandii („TP” nr 15/2003), Stefan Bratkowski wspomina dzieje tego kraju podczas drugiej wojny światowej. Czas mija, odchodzą świadkowie wydarzeń, dlatego chcę utrwalić niecodzienne wydarzenie: skrzyżowanie racji stanu Finlandii i Polski w czasie tego światowego konfliktu, który opowiedział mi zmarły niedawno przyjaciel - kpt. marynarki Sławek Kociejowski.

Zimą 1941 r. jechał w transporcie kolejowym marynarzy floty wojennej i handlowej z Gułagu stalinowskiego do Murmańska, aby dołączyć do polskiej floty walczącej na oceanach. Po drodze, na terenie sowieckiej Karelii, linię kolejową opanowały wojska fińskie, walczące po stronie niemieckiej. Nasi oficerowie marynarki przekonali dowódcę sowieckiej ochrony transportu, aby spróbować negocjacji z Finami i udali się na rozmowy. Ku zdumieniu Rosjan, dowódca fiński zgodził się na przepuszczenie polskich...

1340

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]