Reklama

Śmietnik bzdur

Śmietnik bzdur

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Ks. abp Józef Życiński w “Okruchach Słowa" zajął się “wzorcem Ananiasza" i jego postawą wobec Szawła (“TP" nr 20/05). Temat niezwykle aktualny ze względu na prowadzoną w Polsce lustrację.
M

Moja rodzina, która mieszkała na terenach obecnej Białorusi, doznała wielu krzywd ze strony komunistów; ja też mam życiorys mocno udziwniony, a mimo to nie chcę dociekać “prawdy", dowiadywać się, kto i dlaczego deptał mi po piętach albo rzucał kłody pod nogi. Także prowadzona lustracja budzi mój zdecydowany sprzeciw. Z autopsji i relacji wielu bliskich mi osób wiem, jak bardzo system komunistyczny był zakłamany i jak nieetyczne, wyrafinowane i obłudne metody stosował, aby osiągać zamierzone cele: niszczyć ludzi, którzy wydawali się “niebezpieczni". Sama myśl, że zawartość teczek mogłaby służyć do wykrywania i osądzania “agentów" SB, wydawała mi się kiedyś niedorzeczna. A stało się to faktem... Dziś, w tym pozostawionym po SB śmietniku kłamstw i bzdur poszukuje się prawdy. Przecież to czysty absurd!

Dla chrześcijan jedyną prawdą jest Chrystus i Jego nauka. Przypomnijmy treść Kazania na Górze i zdanie znane z codziennej modlitwy: “Przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili" (Mt 6, 12). Całe życie Chrystusa, a przede wszystkim Jego zachowanie na Golgocie - stanowią dla każdego wzór realizacji tej nauki. Chrystus przebaczając swoim oprawcom nie wymagał przyznawania się do win ani przepraszania. Oni nawet nie wiedzieli, że modlił się za nich i że im wybaczył...

Obudźmy się wreszcie z amoku “czynienia zadość sprawiedliwości" i pójdźmy w ślady tych państw, które pozostawione przez służby bezpieczeństwa dokumenty - zlikwidowały.

JADWIGA ŁUCJA SKIERCZYŃSKA (Lublin)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]