Reklama

Śmiech jest obrotowy

Śmiech jest obrotowy

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Michał Sufin, humorysta: Starsi Panowie byli masowi, choć mało osadzeni na napięciu polityczno-społecznym. A potem zaczęła się wolność i zostały kabarety, które robią skecze o policjancie i księdzu. Czyli banał!
Michał Sufin Adam Stępień / Agencja Gazeta
W

Witold Mrozek: Jesteś z zawodu komikiem?

Michał Sufin: To trudne słowo. Szukałbym jakichś parafraz, żeby dyskretnie umknąć. Wolałbym być humorystą.

Dlaczego?

Nie potrafię zrozumieć polskiego kontekstu słowa „komik”. Jest bardzo angielsko-amerykański. Komik nie zawsze jest tam człowiekiem, który opowiada żarty. Raczej kimś, kto występuje, ale nie jest aktorem. Czyli: mówi od siebie. Może być „slamerem”, „performerem”, ale generalnie to, co mówi, jest wesołe. W Polsce… nie wiem. Sam rzadko już występuję, poza improwizowaniem z Klancykiem. Choć lubię kontakt z widownią... To, co robię, jest komedią – w praktyce scenicznej, improwizatorskiej, autorskiej. Ale za mało występuję na to, żeby powiedzieć, że jestem komikiem.

Chyba lepszy już jest „komik” niż „kabareciarz”?

To ciekawe. „Kabareciarz” ma wymowę nieco deprecjonującą. „...

19078

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]