Reklama

Smaki Pawła Bravo: Zwierzęco proste

04.04.2022
Czyta się kilka minut
Siedem tysięcy czterysta czternaście razy uczeni z międzynarodowego konsorcjum badawczego podchodzili z mikrofonem do ponad czterystu świń w dziewiętnastu sytuacjach – od narodzin przez różne perypetie w chlewiku, aż po drogę do rzeźni.
MELIHA GOJAK / ADOBE STOCK
T

Tak zebrany materiał pozwolił specjalistom od statystycznej analizy różnych przejawów behawioralnych wyregulować algorytm, który umie teraz rozpoznać, czy dany kwik lub chrumknięcie sygnalizuje pozytywne lub negatywne emocje oraz o jakiej w przybliżeniu korzystnej sytuacji lub zagrożeniu nas informuje.

W rzadkich wolnych chwilach, kiedy wszystko mam pozmywane, a pieczyste w piecu samo dochodzi na obiad, skradam się do biurek kolegów pełniących w redakcji funkcje bardziej umysłowe. Ostrożnie, żeby nie pobrudzić palcami upapranymi burakiem, kartkuję w dziale kultury nowe powieści i albumy, na przykład ostatnio katalog wspaniałej wystawy Vilhelma Hammershøia. Kolegom z działu naukowego podkradam zaś czasopismo „Nature”, jego tytuł jako jedyny mnie nie onieśmiela. Zakładam mianowicie, że działając w kuchni na styku botaniki, zoologii, fizyki ciał stałych i płynów (gazem jeszcze...

5630

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]